Lidé už nemusejí nechávat psa v autě. Obchody v některých zemích zavedly „chytré parkovací boudy“

Psí domky jsou plně klimatizované a ovládají se pomocí mobilní aplikace. Lidé v ní mohou nechat své zvíře zhruba hodinu.

„Budu pryč jen chvilku. Pes to vydrží.“ S takovou zanechává svého domácího mazlíčka v zaparkovaném autě před supermarketem řada řidičů. Psa tím ale vystavují obrovskému riziku. Zvlášť během horkého léta. Zvíře se totiž může v rozpálené kabině přehřát a zkolabovat.

V některých zemích už se proto objevily „chytré parkovací boudy“, do nichž mohou lidé své chlupaté parťáky před nákupem bezpečně odložit. Jsou zcela zdarma, plně klimatizované a ovládají se pomocí mobilní aplikace. Ta majiteli dovolí nejenom mazlíčka opustit, aniž by si musel dělat hlavu, jestli se mu něco nestane, může psa dokonce kontrolovat online. Dění v boudě je totiž po celou dobu monitorované.


Doporučujeme: Nasedat, jedeme! Psy na Aljašce sváží k venčení autobus. Podívejte se


Foto: PetParker

S nápadem vytvořit takovou službu přišel brazilský milovník psů a posnikatel Georges Ebel. „V hlavě mi to leželo už dlouho. Sám jsem totiž vždycky trnul strachy, jestli se můj pes neutrhne z vodítka a neuteče, když jsem ho nechával přivázaného před vchodem obchodu nebo kavárny,“ říká muž, který už svými chytrými boudami vybavil řadu supermarketů v brazilském São Paulo a kanadském Vancouveru. V autě svého psa nechávat taky nechtěl, zvlášť v horkém počasí. „Vymyslel jsem proto tohle řešení. Je naprosto jednoduché a bezpečné,“ tvrdí.

Psa celou dobu sledujete online

U vchodu do supermarketu zkrátka stojí ocelová bouda, pevně přišroubovaná k zemi. Vybavená je elektronickým zámkem, jenž se otevírá pomocí aplikace v mobilním telefonu. „Stačí si tedy stáhnout tuto aplikaci do telefonu, najít na mapě příslušnou boudu a pak z ní načíst QR kód,“ popisuje Georges Ebel. 

Jakmile zvíře vstoupí dovnitř a zaklapnou se za ním dveře, v domku se okamžitě spustí ventilace – aby mělo dostatek čerstvého vzduchu a vhodnou teplotu. Ta se dá dokonce na dálku regulovat. „Automaticky se zapne i videopřenos z dané stanice. Lidé tak mohou ve svém telefonu psa celou dobu sledovat a kontrolovat,“ dodává podnikatel.


Doporučujeme: Horka mohou zabíjet. Problém mají hlavně psi s plochými čenichy a kily navíc. Kteří další?


Chovatelé se podle něj nemusí bát ani zdravotních rizik. „Psí domky jsme totiž vyvíjeli ve spolupráci s veterináři,“ ujišťuje Ebel a pokračuje: „Jejich stěny jsou například natřené fungicidními a baktericidními barvami, aby se uvnitř nedržely žádné plísně a bacily. Kromě toho je naši lidé pravidelně uklízejí a dezinfikují.“ Pro případ jakýchkoliv komplikací navíc firma dění uvnitř domků po celou dobu sleduje.

Přesto by lidé neměli své pejsky nechávat v boudách celé odpoledne. Maximální doporučená doba je jedna hodina. „Domky také nejsou stavěné na bernardýny, pohodlí v nich budou mít hlavně psi do šedesáti kilogramů,“ říká muž, který prý na vývoji „chytré boudy“ pracoval zhruba osmnáct měsíců. Dnes už jeho služba funguje na šedesáti různých místech. Boudy většinou stojí před vchodem do větších supermarketů, které na jejich provoz také přispívají. 

Podobný servis ale nenabízí sám. Chytrými psími domky už se pyšní také americký New York a několik dalších měst ve Spojených státech. I tam je podnikatelé vybavili kamerami a bakterocidními lampami. Majitelé zvířat vždy „chytrá parkovací místa“ ovládají mobilem, do kterého naskenují čárový kód na stěně boudy, nebo speciální kartou s čipem. 



Zdroje: kanadský zpravodajský server Daily Hive, brazilský server Globo.

Text: Veronika Rodriguez
Úvodní foto: Freepik