Nejdelší život mívají teriéři a kolie, zjistili vědci. Kolika let se dožívají jiná plemena?

Veterináři z Národní tchajwanské univerzity spočítali, že se průměrný hafan dožije zhruba 11,23 let. Mezi jednotlivými plemeny jsou ale obrovské rozdíly. Zatímco nejdéle se svými páníčky vydrží teriéři či border kolie, vůbec nejkratšího života si užívají buldoci. Většinou jsou na tom lépe fenky.

Ze světa odešla poklidně. Jako když dotikají hodinky. „Celou dobu navíc vypadala skvěle, vzorně hlídala krávy  a sem tak prohnala i kočku,“ vzpomíná na fenku Maggie její páníček a australský farmář Brian McLaren. Když našel svou přítelkyni bez známek života v pelíšku, bylo jí úctyhodných třicet let. Zařadila se tak mezi nejstarší psy světa.

Většina dalších psů ale takové štěstí nemá. Veterináři z Národní tchajwanské univerzity nyní spočítali, že se průměrný hafan dožije zhruba 11,23 let. Tedy třikrát nižšího věku než kelpie Maggie. Opřeli se přitom o záznamy 30 563 britských psů osmnácti různých plemen, kteří zemřeli mezi lednem 2016 a 31. červencem 2020.


Doporučujeme: Obezita zkracuje psí život až o 2,5 roku. Podívejte se, kterým plemenům škodí nejvíce


Foto: Freepik

„Nejlépe na tom byli Jack Russell teriéři, u kterých jsme zjistili průměrnou délku života 12,7 let. Po nich následovaly border kolie a angličtí špringršpanělové,“ shrnuje výsledky svého bádání veterinářka Kendy Tzu-yun Teng. Velmi dlouhého věku se podle ní dožívají i čivavy, u těch ale vědci současně narazili na obrovské výkyvy – psi tohoto plemena často umírají už ve štěněcím věku.

Mezi psy, kteří jsou na světě nejkratší dobu, zase podle ní patří buldoci. „Jednoznačně to souvisí se zdravotními problémy, které tato tuponosá plemena mají,“ vysvětluje. Kvůli svým krátkým a plochým čenichům se totiž tito psi celý svůj život dusí, kromě toho je trápí i výtoky z očí, nemoci srdce a kožní choroby. Podle Nadace Morris Animal Foundation, která platí výzkum v oblasti malých zvířat, se u těchto plemen častěji objevují dokonce i zhoubné tumory kůže.

Fenky porážejí psy

Rozdíly ale veterináři vystopovali i mezi pohlavími. „Je zajímavé, že delší život mívají fenky než psi. Pobytu na světě si užívají v průměru o čtyři měsíce déle,“ uvádí Kendy Tzu-yun Teng.

Majitelé podle ní svým mazlíčkům prodlouží život i tím, že je nechají vykastrovat. „Kastrovaní psi totiž umírají zhruba o rok později,“ dodala. Platí to přitom u psů i fen všech plemen. Výsledky svého bádání veterinářka zveřejnila minulý měsíc v magazínu Scientific Reports. Tabulku, která přehledně shrnuje věk dožití jednotlivých plemen, najdete na konci tohoto článku.


Doporučujeme: Dusí se a trpí. Zakažte přešlechtěná tuponosá plemena, vyzývají odborníci z 66 zemí světa


Veterináři se ale věkem domácích mazlíčků nezabývali poprvé. Třeba vědci z z australské University of Sydney přišli nedávno s překvapivým zjištěním, že zdravotní stav psa může ovlivnit i taková maličkost, jako je barva jeho srsti. Když porovnali záznamy 33 320 labradorských retrívrů všech různých barev, odhalili daleko větší procento onemocnění právě u těch čokoládových.

„Psi s touto barvou měli až dvakrát vyšší výskyt bolestivých ušních infekcí a čtyřikrát častěji trpěli kožními chorobami, než tomu bylo u zlatých nebo černých psů,“ uvedli badatelé ve zprávě, kterou zveřejnil web univerzity. Čokoládoví retrívři měli také větší problémy s klouby. Výsledkem toho bylo, že se tito chlupáči dožívali i nižšího věku. Zatímco zlatě zbarvení labradoři jsou na světě v průměru 12,1 roku, ti čokoládoví mají život až o desetinu kratší. Více jsme o tomto výzkumu psali zde.

Tmaví psi s kratším životem

Podobným výzkumem se zabýval i tým českých odborníků pod vedením biologa Evžena Korce. Ten zase zkoumal průměrnou délkou života psů plemene Cane Corso. I tady se ukázalo, že ji významně ovlivňuje barva srsti.

„Studiem statisticky významného vzorku 232 psů z 25 chovatelských stanic z celého světa jsme zjistili, že vůbec nejvyššího věku se dožívají černožíhaní jedinci, a to 10,3 roku. Naopak kratší život mívají psi plaví, černí a šedí,“ řekl Zvířecím zprávám ředitel táborské zoo a současně chovatel plemene Cane Corso Evžen Korec. Proč, to jeho tým zjišťuje. Výsledky tohoto výzkumu zveřejnil magazín Open Veterinary Journal.



Zdroje: BBC News, magazín Scientific Reports. web The University of Sidney, magazín Open Veterinary Journal.

Text: Veronika Rodriguez
Úvodní foto: Freepik