Nesneseš se s mým mazlíčkem? Tak sbohem, řekla by víc než polovina chovatelů

Prská na vás kočka novopečené přítelkyně? Neradi venčíte jejího psa? Pak si dejte pozor. Vaše partnerství může vzít brzy za své. Průzkumy totiž ukazují, že vztahy dvou lidí se mohou kvůli neshodám s domácími mazlíčky i rozpadnout.

Například ve studii společnosti Zesty Paws se celých 65 procent lidí přiznalo, že má jejich pes či kočka při výběru partnera rozhodující slovo. Pokud se partner zvířeti nelíbí, chovatelé se s ním klidně rozejdou.

K zavržení potenciálního ženicha či nevěsty přitom stačí málo: syčení nebo vrčení mazlíčka. Chovatelům vadí i to, když se zvíře novopečeného přítele bojí. „Naopak pokud se nový partner se zvířetem rychle spřátelí, zvednou se také šance na dlouholeté a šťastné soužití s jeho paničkou či páníčkem,“ uvedl Steve Ball ze společnosti Zesty Paws.

Z dotazníkového šetření, kterého se zúčastnily dva tisíce Američanů, vyplynuly i další zajímavé věci: zhruba 71 procent respondentů věří úsudku svého mazlíčka víc než svému vlastnímu. Alespoň pokud jde o výběr spolubydlících. „Přibližně 68 procent lidí dává svému mazlíčkovi přednost přes přáteli. A pro 67 procent dotázaných znamená zvíře víc než vlastní rodina,“ uvádí Zesty Paws.


Doporučujeme: Jak se stal z vlka pes? Za vším hledej ženu, ukázal výzkum


Foto: Freepik

Online magazín Zvířecí zprávy se proto rozhodl uspořádat průzkum vlastní. Oslovil české milovníky psů a koček, kteří se sdružují ve specializovaných „zvířecích“ skupinách na sociálních sítích, a položil jim dvě jednoduché otázky. Výsledky byly podobné.

Vztah, ve kterém se jejich partner a domácí mazlíček nesnesli, zažila zhruba třetina respondentů. Celkem 56 procent chovatelů přitom přiznalo, že se nakonec s přítelem či přítelkyní kvůli těmto neshodám rozloučilo. Nebo že by to udělali, pokud by někdy taková situace nastala.

Nefungující vztahy 

Psychologa Marka Preisse z Národního ústavu duševního zdraví výsledky nepřekvapily. I on z praxe ví, že pro řadu lidí je jejich domácí mazlíček nenahraditelnou bytostí. „Někdy dokonce nahrazuje ne zcela fungující vztahový rámec jedince,“ komentuje průzkumy psycholog.

Pro starší a osamělé lidi navíc může být domácí zvíře jedinou spřízněnou duší, která jim ještě zbyla.

„Nejsem se ale jistý, zda lze mít z takové příchylnosti k domácím mazlíčkům radost, nebo se jí  – vzhledem k významu vztahu mezi lidmi – spíše obávat,“ hodnotí výsledky průzkumu Marek Preiss.


Doporučujeme: Spřátelí se pes a kočka? Jistě. Polovina spí dokonce ve stejném pelechu


Jak odpovídali chovatelé psů a koček v anketě Zvířecích zpráv:

Text: Veronika Rodriguez
Úvodní foto: Freepik
Foto v grafice: Freepik