Ochránci zvířat sestavili „předvolební kalkulačku“. Ukazuje, které strany chtějí pomáhat zvířatům

Znovu se bude rozhodovat o osudu starého kontinentu: jen za pár dní propuknou volby do Evropského parlamentu. Podle ochránců zvířat by při nich měli lidé myslet i na ochranu přírody. Sestavili proto „předvolební kalkulačku“, která mapuje postoje jednotlivých stran i kandidátů k tomuto tématu.

Oslovili jsme celkem pětačtyřicet kandidujících z devíti politických stran a uskupení. Jde o takové strany, které mají největší volební potenciál. Prvním pěti kandidátům z každého subjektu jsme pak dali možnost vyjádřit svůj postoj k sedmi různým závazkům,“ popisuje jedna z organizátorek Romana Šonková, která současně zastupuje organizaci Compassion in World Farming v České republice. Všechny tyto závazky se samozřejmě týkaly ochrany zvířat. Například toho, jestli ukončit pokusy na zvířatech, klecové chovy nebo chránit vodní živočichy. Odpovědi pak ochránci vyhodnotili.

Nejvíce se k podpoře ochrany zvířat zavazují Zelení a Piráti,“ popisuje výsledky Karolína Zapotilová z organizace Svoboda zvířat. Naopak kandidáti z koalice Přísaha a Motoristé, zástupci Stačilo! či STAN se podle ní k žádné podpoře nepřihlásili. „A to přesto, že je tomu během akce vyzývaly stovky lidí,“ dodala. Podrobné výsledky jsou k dispozici ZDE.


Doporučujeme: Zvířata jsou vnímající bytosti. Ochrání je i ústava, rozhodli belgičtí zákonodárci


Foto: Cruelty Free International

Přitom lidé ochranu zvířat chtějí. Podle pět let starého průzkumu společnosti Ipsos MORI klade důraz na toto téma dokonce 69 procent lidí. To jsou dva ze tří. „Právě tolik českých voličů označilo ochranu zvířat a boj proti klimatickým změnám za jednu z hlavních priorit,“ uvedla na tiskové konferenci, která výsledky průzkumu představovala, Kateřina Davidová z Centra pro dopravu a energetiku.

Ještě větší podporu má toto téma u mladých lidí do třicet let. „Na prvním místě je ochrana fauny a flory dokonce u 49 procent těchto lidí,“ uvádí zpráva od agentury Behavio, kterou si nechala zpracovat iniciativa Youth, Speak Up! („Mladí, promluvte!“).


Zdroje: web Evropaprozvířata, organizace Svoboda zvířat, organizace Compassion in World Farming, organizace Nesehnutí a organizace Obraz.

Text: Veronika Rodriguez
Foto: Pexels