Pánové, má váš pes problémy s plodností? Můžete je mít taky
Pokud se váš pes pokouší o štěňata a není úspěšný, měli byste zpozornět. Psí neplodnost totiž může předznamenat i tu vaši. Přišli na to vědci z britské Univerzity v Nottinghamu, když zkoumali lidské a psí spermie. Zjistili, že kvalita obou klesá. Během posledního půlstoletí spadla dokonce o polovinu. Na vině jsou chemikálie, které se běžně nacházejí v každé domácnosti. U psů se přitom potíže dostaví rychleji.
„V posledních letech stále slyšíme o tom, že má spousta lidí problémy s početím. Když chce pár zplodit potomka, musí často vyhledat pomoc odborníka,“ uvádí Richard Lea, expert na reprodukční medicínu Univerzity v Nottinghamu.
Ovšem problém podle něj nemají jen lidé. „Rozmnožování je stále těžší i u zvířat. Platí to hlavně u těch, která s lidmi žijí v jedné domácnosti,“ tvrdí vědec. Příčina je přitom u obou druhů stejná: za neplodnost mohou jedy, které se běžně vyskytují v okolí.
Konkrétně jde o DEHP, tedy lipofilní ester kyseliny ftalové, což je látka používaná k měkčení plastů. Nachází se například v obalech, oděvech, kobercích, kabelech, nábytku i hračkách. Druhou škodlivinou je polychlorovaný bifenyl číslo 153. Tato látka je sice od sedmdesátých let zakázaná, v životním prostředí ale přetrvává. Podle vědce se tak může objevit i v potravinách.
„Obě tyto látky poškozují DNA a narušují tvorbu spermií,“ říká expert. Plodnost kvůli tomu spadla během posledního půlstoletí dokonce o polovinu. Projevuje se to u lidí i u psů, u zvířat ale podstatně rychleji.
Doporučujeme: Trpí váš pes cukrovkou? Můžete jí onemocnět i vy
Způsob, jakým k tomuto poznatku přišel, je přitom lehce kuriózní.
Richard Lea si jednou posteskl před svým kamarádem veterinářem, že nemá dost genetického materiálu pro výzkum plodnosti u lidí. Muži se totiž prý neradi nechávají vyšetřit, pokud je k tomu vysloveně nevedou osobní problémy.
V jedné domácnosti
Veterinář mu proto nabídl pomoc: navrhl spojit vědecké síly a prozkoumat alespoň klesající plodnost na psech. Problémů s plodností si totiž všiml i u nich. Současně vyřkl předpoklad, že pokud chemikálie škodí jednomu organismu, budou mít pravděpodobně devastující účinek i na druhý. Člověk a pes spolu přece jen žijí v jedné domácnosti.
A měl pravdu. „Díky společnému experimentu jsme potvrdili, že uvedené chemikálie poškozují lidské i psí zdraví. Stačí k tomu přitom koncentrace, v nichž se tyto látky běžně nacházejí v každé domácnosti,“ uzavírá Richard Lea, který svá zjištění publikoval v magazínu Scientific Reports.
Doporučujeme: Psi a kočky šetří miliardy pojišťovnám. Chovatelé chodí o 15 procent méně k lékaři
Studie je ale užitečná i z jiného důvodu: znovu ukázala, že pes žijící s člověkem ve stejném prostředí může svého chovatele upozornit na blížící se zdravotní problémy. Ty se zdaleka nemusí týkat jen plodnosti.
Domácí mazlíček může stejně spolehlivě předznamenat i budoucí rakovinné bujení či diabetes svého páníčka. Tím, že žije kratší dobu než on, ho totiž tyto potíže postihnou daleko dřív.
Na to zase přišli švédští vědci, když zkoumali souvislost mezi cukrovkou mazlíčků a jejich majitelů. Zjistili, že skutečně existuje. U lidí, jejichž pes musí užívat inzulin, podle nich vzrůstá riziko diabetu až o 38 procent. I tady platí, že důvodem je sdílení jedné domácnosti a jednoho životního stylu. Podrobně jsme o tom psali zde.
Text: Veronika Rodriguez
Úvodní foto: Freepik
Zdroje: Scientific Reports a Univerzita v Nottinghamu.