Přestaňte „dojit“ psychedelické žáby, nebo vymřou. Vědci se obávají o osud ropuchy coloradské

Vědci vyzývají k ochraně ropuchy coloradské. Lidé už ji totiž v honbě za psychedelickými zážitky na některých místech téměř vyhubili.

Říká se jí „žába úsvitu“. Jed, který ropucha coloradská vylučuje, totiž prý umožňuje mystické zážitky. Přivádí člověka ke světlu a lásce. Navozuje prožitky blízké smrti nebo iluze úplné nicoty. Někteří lidé dokonce popisují, že pod jeho vlivem podnikli „kvantový skok“ do vesmíru. Účinky tohoto halucinogenu chce proto vyzkoušet stále víc lidí.

Jenomže pro žábu to znamená zkázu. „Populace ropuchy coloradské se kvůli tomu dostala až na samý okraj vyhynutí,“ varuje herpetolog Robert Anthony Villa z Arizonské státní univerzity.

Platí to hlavně pro území Kalifornie a Nového Mexika, kde už ochránci vyhlásili tento druh žáby za ohrožený. „A bude hůř, lidé ji opravdu mohou v honbě za vlastním potěšením vyhladit,“ domnívá se vědec a hořce dodává: „Je docela paradoxní, že může tato žába vymřít kvůli sekretu, který ji měl původně před predátory ochránit.“


Doporučujeme: Aligátorům doroste ocas, čolkům vypíchnuté oko. Vědce ohromují schopnosti zvířat


Foto: Holger Krisp / Wikimedia Commons / CC BY-SA 3.0

Přesto boj o záchranu ropuchy nevzdává. Vyzval všechny zájemce o nevšední zážitky, aby zkusili něco jiného a pouštní žábu ze severního Mexika nechali na pokoji. Založil také fond na ochranu tohoto zvířete. „Byla by škoda o tohoto nádherného tvora přijít,“ vysvětluje.

Před zneužíváním ropuchy coloradské ale varují i psychiatři. „Šlukování“ žabího sekretu totiž nemusí zůstat bez následků. Naopak. Podle některých odborníků může v krajních případech skončit až smrtí.

Lidem hrozí udušení

Tvrdí to třeba profesor Jiří Horáček z Národního ústavu duševního zdraví v Klecanech. „Dle zjištění našeho výzkumného týmu je užívání této látky skutečně spojeno s nezanedbatelnými zdravotními riziky a může být dokonce život ohrožující,“ varuje přímo na webu ústavu.

Při rituálu, v rámci kterého se žabí jed užívá, podle něj hrozí třeba udušení. Lidem se totiž během obřadu „vstřikuje“ do nosních dírek takzvané rapé – tedy směs jemného prášku z tabáku a dalších blíže nezjištěných složek. To má vyvolat zvracení. „Problém je v tom, že ačkoliv jsou účastníci rituálu v danou chvíli pod vlivem halucinogenu, nikdo jim neposkytuje ochranu proti vdechnutí zvratků a udušení,“ popisuje jedno z rizik.


Doporučujeme: Jak se z buňky stane čolek? Podívejte se na fascinující video 


Foto: Marcel Burkhard / Wikimedia Commons / CC BY-SA 2.0

Na další upozorňuje Veronika Andrashko z České psychedelické společnosti. Podle ní může mít užití látky 5-MeO-DMT, kterou ropuší sekret obsahuje, fatální dopady i na lidi se slabým srdcem. „Pod vlivem psychedelik se totiž zvyšuje krevní tlak a zrychluje tepová frekvence. Pokud má tedy někdo srdeční onemocnění, vystavení látce pro něho může být až smrtící,“ řekla.

Křeče a průjmy

Rituálu by se ale měli vyhnout i pacienti užívající antidepresiva. „Jinak jim hrozí propuknutí takzvaného serotoninového syndromu, což je velmi nebezpečný stav, během kterého lidé podléhají halucinacím a návalům horka,“ dodává odbornice.

Uživatelům se podle ní zvedne pulz, objeví se nekontrolovatelné křeče a jed způsobí i nevolnosti doprovázené úporným zvracením a průjmy.

„Naprosto nevhodné jsou pak rituály pro těhotné a kojící ženy,“ uzavřela Andrashko. Užíváním látky, za niž jsou Češi ochotni zaplatit i stovky eur, by se proto podle ní měly zabývat i úřady.


Doporučujeme: Nový trend: léčba mazlíčků konopím. Droga pomáhá hlavně při bolesti


Přírodní psychedelikum z ropuchy Bufo alvarius je jakási silnější obdoba LSD. Účinek trvá asi čtvrt hodiny. Podle posledního průzkumu, který si zadala Rada vlády pro koordinaci protidrogové politiky, se ke zkušenosti s tímto halucinogenem přiznalo asi půl procenta oslovených lidí. Průzkumu se přitom zúčastnilo 2030 respondentů starších 15 let.

Ropucha coloradská neboli Bufo alvarius je asi dvacet centimetrů velký obojživelník. Obývá hlavně pouště a polopouště severního Mexika a jihozápadních částí Spojených států. Většinu roku stráví v podzemí, vynoří se jen během letní monzunové sezóny – a to kvůli rozmnožování. Tomu se ráda věnuje ve sladkých vodách umělých kanálů. 

Pokud ji při spojení vyruší predátoři, vylučuje z jedových žláz na kůži silný toxin. Ten obsahuje tryptamin 5-MeO-DMT a bufotenin. Jed je podle odborníků tak silný, že může zabít i velkého psa. Potíže může způsobit i člověku.


Co víte o smyslech zvířat? Zkuste si náš kvíz:

Zdroje: list The New York Times, zpráva Národního ústavu duševního zdraví (NUDZ), Národní linka pro odvykání, web Sociedad Herpetológica de Tucson (THS).

Text: Veronika Rodriguez
Úvodní foto: Tim Strater / Wikimedia Commons / CC BY-SA 2.0