První případ psa, který se nakazil opičími neštovicemi. Spal s nemocnými majiteli v posteli

Pokud chytíte opičí neštovice, izolujte se od rodinných příslušníků. I těch čtyřnohých. Ve Francii totiž potvrdili první případ psa, který se touto chorobou od svých majitelů nakazil. Na kůži se mu kvůli tomu vytvořily bolestivé léze. O případu informoval prestižní vědecký časopis The Lancet.

Pes onemocněl pravděpodobně proto, že spal se svými nemocnými páníčky v jedné posteli. Bílé pupínky a vřídky se mu na kůži objevily zhruba dvanáct dní poté, co lékaři potvrdili opičí neštovice právě jim. „Šlo o dva muže, kteří žijí v páru v jedné domácnosti. Opičí neštovice u nich jednoznačně prokázal PCR text,“ uvedli lékaři v magazínu The Lancet.

Muži test podstoupili poté, co se u nich po sexu s jinými partnery projevily typické příznaky této infekční choroby – nejprve to byla vyrážka na obličeji, uších a nohou, později i léze na zádech. Oba také trpěli silnými bolestmi hlavy, slabostí a horečkami.


Doporučujeme: Sibiřské tygry kosí zmutovaná psinka. Může za to člověk


„Analýza vzorků, které pak lékaři odebrali psovi, potvrdila opičí neštovice i u něj. Vzorky pocházely z tlamy a konečníku zvířete,“ uvádějí odborníci. Šlo konkrétně o čtyřletého italského chrta bez jakýchkoliv předchozích zdravotních problémů. „Jeho majitelé sice uvedli, že se ho snažili před nákazou chránit, ale nepovedlo se jim to. Pes nemoc nejenom chytil, opičí neštovice se u něj i plně rozvinuly,“ pokračují lékaři. Případ se odehrál v nemocnici Pitié-Salpêtrière v Paříži.

Doposud přitom nikdo žádný přenos z člověka na domácího mazlíčka nezaznamenal. V zemích střední a západní Afriky, kde se opičí neštovice běžně vyskytují, zachytili veterináři tuto infekci jen u divokých zvířat, jako jsou hlodavci nebo primáti. Ve Spojených státech pak chorobou onemocněli prérijní psi, kteří se nakazili od hlodavců. V Evropě se zase choroba zjistila u několika opic chovaných v zajetí, všechny ale byly předtím v kontaktu s jinými dovezenými a infikovanými zvířaty.

Foto: Freepik
Mazlíčky raději izolujte

„Případ italského chrta ale ukazuje, že je možný i přenos viru z člověka na psa,“ upozorňují lékaři a dodávají: „A vzhledem k tomu, že měl domácí mazlíček nejenom pozitivní PCR test, ale i viditelné kožní léze, mohou se opičí neštovice rozvinout v opravdovou psí chorobu,“ upozorňují lékaři. U některých mazlíčků pak může mít nemoc i fatální průběh.

Lidé by se proto měli snažit své čtyřnohé parťáky chránit. „Pokud u sebe zaznamenají příznaky opičích neštovic, měli by své mazlíčky na určitý čas izolovat. Měli by jim také zabránit v kontaktu s dalšími lidmi a zvířaty,“ uvádějí odborníci.

Jinak podle nich hrozí, že se nemoc v dané lokalitě rozšíří a způsobí epidemii. Zvlášť pokud virus „přeskočí“ na hlodavce, kteří jsou skutečnými hostiteli tohoto viru a kteří pak opičí neštovice lavinově šíří, aniž by sami trpěli jakýmikoliv příznaky.


Doporučujeme: Trpí váš pes cukrovkou? Můžete jí onemocnět i vy


Opičí neštovice jsou infekční virová nákaza. Ta se projevuje podobně jako lidské neštovice, většinou ale mívá mírnější průběh. Mezi typické příznaky patří horečka, bolest hlavy a svalů, zduření mízních uzlin a pocit únavy. Na kůži se mohou objevit puchýře a strupy. Všechny tyto symptomy propuknou zhruba šest až jednadvacet dní poté, co se člověk nakazil. Přetrvávají asi dva až čtyři týdny.

Lidé mohou opičí neštovice chytit při těsném kontaktu s infikovanou osobou nebo materiálem. V současnosti ale podle lékařů převládají případy, kdy si chorobu mezi sebou předávají muži mající sex s jinými muži.


Zkuste si náš kvíz:

Zdroje: magazín The Lancet, server Le Moniteur des pharmacies, RTVE, Státní zdravotní ústav.

Text: Veronika Rodriguez
Úvodní foto: Freepik