Psi potřebují publikum. Když se na ně páníček nedívá, skotačení je nebaví

Hrát si, pokud se páníček nedívá, je pro psy nuda. Platí to i v případě, že má mazlíček ke skotačení dalšího čtyřnohého kamaráda. Zjistila to specialistka na chování zvířat Lindsay Mehrkamová z Monmouth University. Psi jsou podle ní v tomto jako děti: potřebují pozornost svých chovatelů.

„Jakmile psi zjistí, že jim majitel patřičnou pozornost nevěnuje, jejich chuť k dovádění klesá,“ řekla badatelka. Ukázal to podle ní opakovaný pokus, kterého se zúčastnilo deset psích dvojic.

Psí páry se vždy dobře znali – žili spolu nejméně šest měsíců. Společné hře se oddávali alespoň jedenkrát denně. Badatelka je ale postupně vystavila třem různým situacím: v první z nich majitel úplně chyběl. Ve druhé stál opodál a psů si nevšímal. Ve třetí naopak pejsky u hry povzbuzoval a chválil.

„Ukázalo se, že přítomnost a pozornost majitele je pro zvířata skutečně důležitá. Jakmile se páníček o hru psů zajímal, zvyšovala se jejich aktivita. Víc se spolu honili, kousali i přetahovali o hračky,“ shrnula výsledky Lindsay Mehrkamová.


Doporučujeme: Užívá váš pes antibiotika? Vyhněte BARFování. Psovi týden kupujte třeba konzervy


Foto: Unshplash

Proč to tak je? Badatelka načrtla čtyři možná vysvětlení. První z nich je takové, že jsou psi jako malé děti. „Potřebují se pochlubit, co všechno už zvládají a co se jim podařilo. Chtějí se před chovateli ukázat,“ říká Lindsay Mehrkamová.

Další možností je, že psům stoupá sebevědomí. Vědí, že pokud si jich páníček všímá, jsou ve smečce dobře přijímáni.

Hormony lásky

„Mazlíčci se také mohou díky pozornosti svých majitelů cítit ve větším bezpečí. Platí totiž, že i když si s druhým psem jenom hrají, vždycky může skotačení přerůst v agresi,“ přidává další možný důvod spoluautor výzkumu Clive Wynne.

Posledním vysvětlením je to, že pozornost majitele zvedne u psa hladinu oxytocinu – tedy hormonu lásky a důvěry. Pes je potom spokojenější a hra ho víc baví. Svá zjištění vědci publikovali v magazínu Animal Cognition.

 


Doporučujeme: Trpí váš pes cukrovkou? Můžete jí onemocnět i vy


 

Text: Veronika Rodriguez
Úvodní foto: Freepik