Ptačí matky zpívají svým nevylíhnutým mláďatům. Každá rodina má originální píseň

Je to důmyslná strategie, jak se nenechat přelstít proradnou kukačkou: mláďata některých australských pěvců už se ve skořápce učí tajnou melodii. Předzpěvuje jim ji ptačí matka. Jakmile se potomstvo vylíhne, slouží jim tato jedinečná rodinná melodie jako „heslo“. Jedině takovému ptáčátku, které tajný kód ovládá, nosí rodiče potravu. Žádnému dalšímu ne.

Tohle tajemství odhalili vědci z australské Flindersovy univerzity nejprve u modropláštníků nádherných. Tedy drobných ptáčků z jihovýchodních břehů Austrálie. Už před třemi lety odpozorovali, že tito opeřenci zpívají svým mláďatům ještě ve vajíčku jedinečnou melodii. Každá matka volí jinou písničku. Embryím ji opakuje až třicetkrát za hodinu. Jakmile se tedy mláďata vylíhnou, už ji umějí. Mohou ji okamžitě použít. 

Jenom ptáčatům kteří „heslo“ ovládají, pak rodiče nosí potravu. Ostatní si neškrtnou. I kdyby se tedy ve hnízdě ocitla mláďata parazitických kukaček, skutečným potomkům modropláštníků to neublíží. Rodiče je krmit nebudou. Kukačky, které se do hnízda dostanou s velkým zpožděním, totiž rodinné heslo neznají. „Rodiče díky tomu neztrácejí drahocenný čas s krmením podvodníků,“ uvedla v magazínu Nature bioložka Sonia Kleindorferová.


Doporučujeme: Jen co se vylíhnou, tvrdě zaútočí. Kukačky trénují boj už ve skořápce


Modropláštík bělokřídlý. Foto: Andreas Trepte / Wikimedia Commons / CC BY-SA 4.0

Nyní ale vědci přicházejí s dalším zjištěním: lekce zpěvu dává svým nenarozeným ptáčatům daleko více druhů. Tato svérázná metoda je vlastní nejméně sedmi různým pěvcům. Patří mezi ně například modropláštík bělokřídlý, rudohřbetý nebo širokozobý. Všichni s výukou začínají kolem desátého dne od snůšky, když nejsou v dohledu žádní ptačí svědci. A všichni svá mláďata rodinný trylek bezpečně naučí. Jakmile se ptáčata vyklubou ze skořápky, začnou ho používat.

„Přitom pokud se vejce přenesou z jednoho hnízda do druhého, naučí se ptáčata melodii adoptivní rodiny. To znamená, že nejde o dovednost vrozenou, nýbrž že si ji mláďata skutečně musejí osvojit,“ podotýká behaviorální bioložka Diane Colombelli-Négrel z Flindersovy univerzity.

Pozoruhodné je podle ní také to, že ptáčata vyučuje vždy pouze samička. „To definitivně popírá teorii Charlese Darwina, podle které se zpěv vyvinul výhradně u samců kvůli námluvám. Není to tak. V poslední době se ukazuje, že trylkování používá z různých důvodů více než sedmdesát procent ptačích samic po celém světě,“ uvedla. Třeba u australských opeřenců se podle ní zpěv vyvinul už před 33 miliony lety, a to u obou pohlaví. „Zpěv samiček tedy rozhodně není jen evoluční chybou, ale velmi důležitou součástí ptačího života. Vždy má svůj nepopiratelný a nenahraditelný účel,“ uzavřela badatelka.


Jak zní modropláštík nádherný? Poslechněte si ho:

Zdroj: Marc Anderson / CC BY-SA 4.0 / www.xeno-canto.org/816122.


Zdroje: magazín Nature a magazín The American Naturalist.

Text: Veronika Rodriguez
Úvodní foto: Modropláštík nádherný. Zdroj: benjamint444 / Wikimedia Commons / CC BY-SA 3.0