Stopnou nákladní auto a uloupí z něj třtinu. Podívejte se, jak si sloni shánějí potravu
Trpělivě čekají u krajnice, dokud se na obzoru neobjeví auto s cukrovou třtinou. Pak vstoupí do vozovky. Zatarasí autu cestu, prošmejdí mu náklad a část z něj uloupí. Řeč je o divokých slonech v Thajsku, Bangladéši a Kambodži. Ti se podle místních lidí naučili, jak se snadno dostanou k potravě.
Svědčí o tom četná videa, která pořídili místní řidiči. Třeba podle jednoho z nich – Wannahata Ruengdista z thajské provincie Chachoengsao – už mají někteří chobotnatci dokonce vytipovaná místa, na která se rádi vracejí. Vědí totiž, že tam vždycky něco pořídí. „Zdálky už taky rozpoznají auta, která vezou něco k jídlu,“ popisuje Wannahat Ruengdist.
Vůbec prvním slonem, kterého lidé při stopování vozidel natočili, pocházel z lesů na západě od Kalkaty. Loupeživé výpravy začal pořádat před pěti lety a zaměřoval se hlavně na vozy s bramborami. Od té doby se ale tento způsob obstarávání potravy mezi hladovými slony rozšířil. Najít něco k snědku v krajině, kterou stále častěji přetínají ploty, železnice a silnice, je totiž pro zvířata těžké. Sloni se proto začínají spoléhat právě na takové zdroje, jako jsou auta se sladkou cukrovou třtinou.
Zdroje: server Newsflare, dokument National Geographic, server CGTN.
Text: Veronika Rodriguez
Úvodní foto je ilustrační. Zdroj: Unsplash