Svět přichází o další živočišný druh. Zemřela poslední samice vzácné kožnatky Swinhoeovy

Je to konec jedné éry, píšou vietnamská média o smrti kožnatky Swinhoeovy z hanojského jezera Dong Mo. Sladkovodní želva, jejíž bezvládné tělo našli ochránci přírody už koncem minulého měsíce, totiž byla poslední samicí svého druhu.

Kromě ní už na světě zbývají jen dva samci – jeden žije v čínské zoo Suzhou a druhý v jezeře Xuân Khanh ve vietnamské Hanoji. Záchrana ohrožené želvy, ve kterou biologové až do poslední chvíle doufali, je tak nenávratně ztracená.

„Je to pro nás obrovská rána,“ řekl magazínu Time šéf asijského programu na ochranu želv Tim McCormack. Druh vzácného tvora se podle něj definitivně zařadí na dlouhý seznam zvířat vyhubených lidmi. Život mu totiž znemožnila smrtící kombinace toxinů v odpadních vodách a velké množství invazivních řas.


Doporučujeme: Mořské želvy přicházejí o samce. Mláďata se líhnou z vajec plných arzenu či zinku


Kožnatka Swinhoeova. Foto: Tim McCormack / Program pro asijské želvy

Biologové se přitom v posledních deseti letech o záchranu tohoto druhu snažili. Samici v hanojském jezeře dokonce zbudovali umělou hnízdní pláž. Čekali, že na ní naklade vejce „Jenomže to se nestalo. Byla to sice velká a zdravá želva, která mohla snést i sto vajec ročně, žádné jsme ale nikdy neviděli. Za celá ta léta nenakladla ani jedno,“ řekl Tim McCormack. Jestli neměla příležitost, nebo bylo důvodem něco jiného, ale podle něj biologové nevědí.

Umělé oplodnění v zoo selhalo

Rozmnožit se nikdy nepodařilo ani další kožnatku Swinhoeovu, kterou až do roku 2018 chovala čínská zoo Suzhou. Samice sice měla ve svém výběhu zdatného nápadníka, ani z jejich lásky ale žádná mláďata nevzešla.

Želva naopak při jednom pokusu o umělé oplodnění zemřela. Uhynula jen jeden den poté, co se ji chovatelé pokusili přivést do jiného stavu. 

„Bohužel šance, že se ještě někde v přírodě nějaká samice skrývá, a to například v čínských jezerech či řekách, sice existuje, je ale extrémně malá,“ dodal Tim McCormack.


Doporučujeme: Překvapivé zjištění: želvy obrovské chladnokrevně loví a pojídají ptáky


Vietnamci tak nad smrtí hanojské želvy hluboce truchlí. Kromě vzácného živočišného druhu totiž přišli i o posvátné zvíře. Jedna z legend například praví, že tato želva stráží magický meč vietnamského vůdce Le Loie, který v patnáctém století porazil čínské nájezdníky. 

„Lidé navíc tyto želvy uctívají jako symbol dlouhověkosti, moudrosti a stability. Vyobrazili je v mnoha chrámových motivech, želvy také vystupují jako mytologické postavy v lidových legendách,“ přiblížil důležitost kožnatky Swinhoeovy redaktor vietnamského kulturního časopisu Saigoneer Khoi Pham. Je proto podle něj obrovská škoda, že ani přes božský význam lidé nedokázali tato zvířata ochránit.


Zdroje: magazín Time, list The Guardian, list VN Express International.

Text: Veronika Rodriguez
Úvodní foto: Tim McCormack/Program pro asijské želvy