Volavka, ibis a lyskonoh. Na Moravu se zatoulala trojice výjimečných druhů ptáků. Podívejte se

Něco takového se u nás málokdy vidí, hlásí ornitolog Jiří Šafránek. Na střední Moravu se totiž v uplynulých dnech zatoulala trojice výjimečných ptáků. Objevila se tam například volavka vlasatá, lyskonoh ploskozobý nebo ibis hnědý.

Vzácní opeřenci sem zavítali s jarním tahem ptactva, které vrcholí na přelomu dubna a května. 


Volavka vlasatá

Volavka vlasatá se zdržovala od 29. dubna na Zámeckém rybníku v Chropyni. „Jde o drobnou volavku, která žije v mokřadech jižní Evropy a k nám se zatoulává jen výjimečně. Je béžově hnědá a má bílá křídla, která vyniknou v letu. Zobák má modrý s černou špičkou. Naposledy jsme ji pozorovali 5. května,“ říká Jiří Šafránek. Nyní se podle něj může volavka vyskytovat i na jiném rybníku v okolí.


Lyskonoh ploskozobý

Dalším výjimečným druhem je lyskonoh ploskozobý, který hnízdí v Arktidě a zimuje v Atlantiku u jižní a západní Afriky. „Ve střední Evropě se objevuje jen velmi vzácně a málokdy se zdrží více dní na jednom místě. Lidí se nebojí a často k nim připlave i na pár metrů,“ popisuje ornitolog.

Opeřenec podle něj patří mezi bahňáky. Na rozdíl  od většiny z nich ale neloví červy v bahně, radši si dá hmyz na hladině. V těchto dnech se zdržuje v novém biocentru u Senice na Hané.


Ibis hnědý

Třetí ornitologickou raritou je ibis hnědý, který pochází z jižní Evropy. „Je tmavě hnědý se zeleným leskem na křídlech. Má dlouhý zahnutý zobák, pomocí kterého loví drobné mokřadní živočichy. U nás se vyskytuje velmi vzácně a nyní jej můžete vidět na Záhlinických rybnících,“ přidává další zajímavost Jiří Šafránek. Soustava těchto rybníků se nachází u Záhlinic, což je místní část Hulína na Kroměřížsku.


Zdroj: Jiří Šafránek, místopředseda Moravského ornitologického spolku.

Text: Veronika Rodriguez, Jiří Šafránek
Úvodní foto: Volavka vlasatá. Zdroj: Pierre Dalous / Wikimedia Commons / CC-3.0
Video: Zdeněk Abrahámek