Veterináři testovali pamlsky. Tři ze čtyř výrobků propadly

Pozor na pamlsky, varují veterináři. Testy totiž ukázaly, že řada z nich obsahuje daleko víc kalorií, než udává štítek. Psovi tak mohou přivodit obezitu a s ní spojené zdravotní potíže. 

„Stačí, abych zašustila pytlíkem, a pes stojí v pozoru. Pro pamlsek je ochoten udělat prakticky cokoliv,“ směje se chovatelka Jana Kováříková a pokračuje: „Sní jich opravdu hodně, takže už má faldy na břiše. Musíme to hlídat. Kupujeme mu jenom takové, které neobsahují cukry.“

Jenomže podle veterinářů ani to někdy nepomůže. Při svém nedávném průzkumu totiž zjistili, že někteří výrobci šidí – na obalu neuvádějí úplné složení pamlsků. Nejčastěji zapomínají právě na cukry.

Další je sice na štítek vytisknou, už ale neupřesní jejich množství. „Pes proto pozře daleko více kalorií, než si chovatel myslí,“ říká veterinářka Giada Morelliová z Univerzity v Padově.


Doporučujeme: Pohlazení, nebo pamlsek? Vědci zjistili, čemu psi dávají přednost


Její tým na to přišel, když se rozhodl podrobit analýze 32 populárních psích pamlsků. Šlo o výrobky běžně dostupné v obchodech pro zvířata i v supermarketech po celé Evropě. Byly mezi nimi například sušené psí snacky, masové proužky nebo žvýkací tyčinky.

„Složení na obalu se od reality lišilo u 76 procent výrobků. Testem tedy neprošly tři ze čtyř pamlsků,“ píše veterinářka. Bližší informace o konkrétních výrobcích či značkách ale neuvedla.

Nejhůř podle ní dopadly žvýkací tyčinky. „I když se chovatel řídí pokyny výrobce a podá psovi jen určitý počet těchto pamlsků denně, stejně s nimi pes pozře celou čtvrtinu svého doporučeného denního energetického příjmu,“ vysvětluje expertka v magazínu Veterinary Record. Podle Světové asociace veterinárních lékařů malých zvířat (WSAVA) by přitom pamlsky neměly tvořit víc než desetinu energetického příjmu mazlíčka.

Když výrobce šidí
Foto: Freepik

V Česku se podobný průzkum, v rámci kterého by se zkoumalo složení zvířecích pamlsků, prozatím nekonal. Časopis dTest ale před pěti lety zanalyzoval  suché krmivo pro psy a kočky. I on zjistil pochybení: testem neprošli tři výrobci z dvaceti. Jeden šidil v tom, kolik je v granulích popela, u dalších „neseděl“ obsah tuku a hrubé vlákniny.

Podle šéfky české veterinární komory Petry Šinové by si proto měli lidé dávat na složení výrobků pozor. „A při podezření na jakoukoliv závadnost by měli podat podnět k dozorujícímu orgánu pro prošetření,“ komentuje výsledky. Dozorujícími orgány jsou v tomto případě Ústřední kontrolní a zkušební ústav zemědělský či Státní veterinární správa, která kontroluje kvalitu masa. „Povinnost pravdivě uvádět složení výrobků je totiž dána legislativou,“ doplňuje veterinářka.


Doporučujeme:  Obezita zkracuje psí život až o 2,5 roku. Podívejte se, kterým plemenům škodí nejvíce


Pokud jde o samotné složení pamlsků, šéfka komory doporučuje vybírat hlavně takové, které se nejvíce blíží přirozené stravě psa – například sušenou svalovinu.

Naopak vyhnout by se chovatelé měli těm pochoutkám, které jsou plné alergenů a barviv. Psům může škodit i vysoký obsah cukru a tuku. „Nevhodné je samozřejmě i lidské jídlo takzvaně »od stolu«. Obsahuje totiž sůl a koření,“ připomíná veterinářka.

Pokud chtějí lidé vyrobit pejskům pamlsky doma, měli by použít dieteticky vhodný recept. „Vždy navíc platí pravidlo přiměřenosti. Nadměrná konzumace pamlsků totiž vede k obezitě. Zvířata mohou mít i zažívací potíže či alergie,“ uzavřela šéfka komory Petra Šinová.


Doporučujeme:  VIDEO: Vyrobte pejskovi domácí pamlsky. Máme recept


Věděli jste, že obezita zkracuje psům život? Podívejte se, jak ovlivňuje jednotlivá psí plemena:

Text: Veronika Rodriguez
Úvodní foto: Freepik
Foto v grafice: Freepik