Veterináři zjistili, která kočičí plemena nejvíc trpí na močové kameny. Je jich pět
Koček, které se potýkají s ucpanými močovými trubicemi, skokově přibývá. Jen za posledních dvacet let se jejich počet zvedl skoro sedminásobně. Nejnáchylnější jsou k tomu kočky barmské, perské, ragdollské a tonkinské. Na vině je hlavně strava.
„Bedlivě sledujte každý detail. A jakmile si u kočky všimnete nervozity, žalostného mňoukání při močení nebo dokonce čůrání mimo záchod, spěchejte na vyšetření,“ nabádají veterináři chovatele. Koček, které se potýkají s ucpanými močovými trubicemi, totiž skokově přibývá. Jen za posledních dvacet let se jejich počet zvedl sedminásobně.
„Zatímco ještě v roce 1999 postihoval tento neduh jen 0,68 procenta koček, dnes ho musíme řešit u 4,6 procenta těchto zvířat,“ potvrzuje Rebecca Geddesová z britské Royal Veterinary College. Podobný trend podle ní zaznamenali i zvěrolékaři v Japonsku, Spojených státech i dalších zemích. Některé případy přitom končí fatálně.
Kromě „obyčejných“ koček evropských trpí na ucpané močové trubice hlavně kočky barmské, perské, ragdollské a tonkinské. Chovatelé těchto plemen by tedy měli být obzvlášť obezřetní. „Vůbec nejčastěji problémy propuknou mezi čtvrtým až osmým rokem věku,“ dodává Rebecca Geddesová. Její tým to vyčetl ze záznamů 11 431 koček, které se během posledních deseti let léčily na britské klinice Queen Mother Hospital for Animals. Celkem 521 mělo právě kameny v ledvinách či močovodu.
Doporučujeme: Každá dvoustá kočka trpí cukrovkou. Třetinu z nich majitelé utratí
Veterináři také hledali vysvětlení, proč tomu tak je. Určitý verdikt přinesli: kromě dědičných sklonů je za tím podle nich nevhodné krmení. Lépe řečeno granule. Kočkám totiž suchá potrava nesvědčí.
„Kočka kdysi žila na poušti a většinu vody si brala z kořisti. Z masa načerpala dokonce tři čtvrtiny všech potřebných tekutin,“ souhlasí i odbornice z Ústavu výživy zvířat Veterinární a farmaceutické univerzity v Brně Eva Štercová. Pokud je tedy zvíře najednou krmeno hlavně suchou stravou, dostane do sebe jenom poloviční množství vody, než by mělo. „I když dostatečně pije,“ upozorňuje veterinářka. Výsledkem je právě zvýšená koncentrace moči, což vede ke vzniku močových kamenů a chorobám močových cest.
Hrnek vody na pětikilovou kočku
Potvrdila to i studie vědců z Cambridské univerzity. Veterináři během ní zjistili, že kočky krmené mokrými konzervami jsou na tom oproti svým družkám se suchými granulemi výrazně lépe. „Riziko, že jim v ledvinách vyroste kámen, je asi třetinové,“ přibližuje svá zjištění jedna z autorek studie Judith Dijckerová.
Veterináři proto doporučují kočkám podávat spíš konzervy a maso – to ovšem vždy zamražené, nebo uvařené. Kromě toho by měli chovatelé hlídat kočičí pitný režim. Každá šelma by podle nich měla každý den vypít asi čtyřicet mililitrů vody na kilogram své hmotnosti. U pětikilového zvířete to znamená 200 mililitrů vody. „Pokud kočka pít odmítá, pomoci by mohl silný masový vývar,“ shodují se zvěrolékaři.
Doporučujeme: Toto jsou nejkrásnější kočky na světě, spočítali vědci. Je mezi nimi i ta vaše?
Při dalším výzkumu se chtějí veterináři zaměřit i na složení krmiv. Kočkám totiž podle nich škodí i nadmíra sacharidů. „Kočkovité šelmy jsou výhradními masožravci. Po celou dobu evoluce přežívaly na potravě s vysokým obsahem bílkovin a naopak nízkým podílem sacharidů,“ uvádí Judith Dijckerová. Pokud jim tedy dnes lidé sypou do misek krmivo se spoustou škrobu, je podle ní otázka, jestli i to riziko urolitiázy nepodporuje. Ledvinové kameny totiž vznikají krystalizací určitých nahromaděných minerálů a dalších látek.
Zdroje: magazín The Journal of Veterinary Internal Medicine, Cambridge University Press, Science Direct.
Text: Veronika Rodriguez
Úvodní foto: Freepik