Video: Popálený jaguár se vrací do přírody. Tisíce dalších zvířat při požárech v Amazonii uhořely

Pětiletý jaguár Ousado měl štěstí. Veterináři ho z ošklivých popálenin vyléčili. Mohl se vrátit zpět do volné přírody. Další zvířata ale při ničivých požárech v Amazonii zahynula. 

Chvíle, na kterou ochranáři čekali celý měsíc: poklop dřevěné bedny se otevírá a jaguár nesměle vystrkuje hlavu. Pak se přikrčí, krátce se rozhlédne a zmizí v houští. Poslední, co lidé uvidí, je radostné švihnutí ocasem.

Video, které zveřejnila organizace Ampara Silvestre, dojalo celý svět. Pětiletý jaguár, kterého ochranáři vypustili, byl totiž jednou z mnoha obětí rozsáhlého požáru v brazilské Amazonii. Když ho lidé našli, nemohl vůbec chodit. Všechny čtyři tlapy mě popálené a trpěl obrovskými bolestmi. Nebýt péče veterinářů, zvíře by uhynulo trýznivou smrtí hladem.

 „Teď už je ale v pořádku. Tlapy se nám podařilo zahojit a šelma hezky přibrala na váze. Takže jakmile se ocitla mimo bednu, vyskočila na svah a pelášila domů,“ říká nyní spokojeně veterinář Jorge Salomao.

Jaguára ochranáři vypustili na stejném místě, na kterém ho před měsícem při požárech našli. Tedy na hranicích oblasti zvané Encontro das Aguas. Pro jistotu mu ale na krk připevnili GPS zařízení, aby ho mohli občas zkontrolovat. „Přece jen jde o velmi vzácné zvíře. Na území rezervace žije jen asi 150 jaguárů,“ doplnil veterinář.


Doporučujeme: Zvířata masově vymírají. Hubí je klima, lov i zemědělství


Další zvířata už tak šťastný osud neměla. Zahynula buď při požáru, nebo utrpěla tak vážná zranění, že už se do volné přírody nevrátí. To je třeba případ jaguáří samice Amanaci, kterou lidé v pralese našli s popáleninami třetího stupně. Už dva měsíce se ji snaží léčit kmenovými buňkami, výsledky ale prozatím nejsou uspokojivé.

„Kvůli popáleninám má totiž zkrácené šlachy a bez nich nemůže natahovat drápy. Nemůže tedy ani šplhat, lovit nebo zpracovávat kořist,“ vysvětluje Jorge Salomao a dodává: „Stále to ale nevzdáváme. Uděláme pro ni vše, co je v našich silách.“

Tisíce mrtvých zvířat

Ničivé požáry devastují brazilské pralesy každoročně. Ty letošní ale patřily k jedněm z nejhorších. Brazilský Národní ústav pro výzkum vesmíru jich od začátku roku až do konce července napočítal 3682, což je oproti loňsku o 201 procent víc.

Oblast Pantanalu (což je jeden z největších mokřadů světa, kde bydlí právě i jaguáři) tak utrpěla nesčetné škody. Na území s rozlohou 140 tisíc až 160 tisíc metrů čtverečních totiž žijí tisíce druhů zvířat – kromě zmíněných šelem i kapybary, mravenečníci, anakondy či piraně.

Odborníci a nevládní organizace proto bijí na poplach. Z katastrofálních důsledků požárů viní tamní vládu. Ta podle nich upřednostňuje odlesňování a těžební aktivity v chráněných oblastech před přírodou.


Doporučujeme: Želvy přicházejí o samce. Mláďata se líhnou z menších vajec plných arzenu či zinku


Uzdravený jaguár Ousado míří znovu na svobodu. Podívejte se:

Autor: Veronika Rodriguez
Úvodní foto: Freepik
Videa: AMPARA Silvestre