Voní, nebo páchne? Vědci zkoumali, která aromata by si psi přimíchali do šamponu

Psi by kupovali šampony s vůní levandule nebo šípků, tvrdí polští vědci. Líbí se jim i další aromata plodů a bylin. Hlavně těch, co sami občas pojídají.

„Kdyby si měl náš Hubert vybrat, jakým pachem si ovoní kožich, byla by to určitě mrtvá ryba. Ideálně pořádně odleželá, po které ještě lezou červi,“ říká o svém německém ovčákovi chovatelka Jana Lišková. Právě v takovém pachu se totiž její pes válí pravidelně. „Nejčastěji to dělá poté, co ho doma vykoupeme a vyšamponujeme. Hezkou vůni na sobě zkrátka nesnese,“ dodává.

Podobnou zkušenost mají i další chovatelé. „Psí kosmetika totiž často obsahuje vůně, které jsou sice příjemné páníčkům, samotným psům se ale nelíbí. Mazlíčci se proto hned začnou poohlížet po jiné pachové alternativě, kterou by nevhodné aroma přebili,“ vysvětluje Agáta Kokocińská z polské Zemědělské univerzity v Lublinu. 


Doporučujeme: Psi jsou pašáci! Dokážou vyčenichat, kde z trubek uniká pitná voda


Foto: Freepik

Spolu s dalšími kolegy se proto rozhodla prozkoumat, která aromata by u citlivého psího čenichu uspěla. 

Do laboratoře si pozvala čtrnáct dospělých psů různých plemen, velikostí a věku a nabídla jim třiatřicet pachových vzorků. „Všechno to byly vůně, které se v současnosti běžně používají v šamponech, repelentech i dalších kosmetických přípravcích pro psy,“ uvedla badatelka. Jakmile se k nim psi přiblížili, začala natáčet jejich reakce. Zajímala ji hlavně řeč psího těla a čas, který zvířata v jednotlivých částech místnosti strávila.

Bylinky proti parazitům

Výsledek: „Nejlépe psi reagovali na vůně plodů a bylin, které občas sami v přírodě pojídají,“ shrnula Agáta Kokocińská. Úspěch podle ní slavila hlavně levandule, psům se ale líbila i máta, ostružina, borůvka nebo šípky. „Vysvětlení je jednoduché. Všechno jsou to rostliny, které jsou léčivé. K samoléčbě či ochraně před parazity je prokazatelně používají i jiné druhy zvířat,“ popisuje badatelka.


Doporučujeme: Šanta není jenom relax. Kočky ji používají i jako účinný repelent


Například levandule podle ní odbourává stres a snižuje srdeční frekvenci psů. Ukázala to mimo jiné studie z roku 2009, při níž tým japonských vědců zkoumal, jak zmírnit napětí zvířat v útulcích. „Psi, kterým lidé nakapali za uši trochu levandulového oleje, měli podle této studie nižší hladinu stresového hormonu kortizolu v krvi a byli tak oproti ostatním klidnější,“ přibližuje Agáta Kokocińská. Levandule se proto doporučuje i u mazlíčků, kteří nezvládají cestování v autě.

Plody šípkových růží jsou zase plné vitamínů, takže posilují imunitu. Velmi často je proto pojídají i vlci.

„Svou roli ale samozřejmě hraje i individuální vkus zvířete nebo jeho předchozí zkušenosti,“ doplnila badatelka. Její tým svá zjištění publikoval letos v létě v magazínu Animals.


Zkuste si náš pohádkový kvíz:

Zdroje: magazín Animals a Journal of the American Veterinary Medical Association.

Text: Veronika Rodriguez
Úvodní foto: Freepik