Vznikne jednotný registr psů. Budou ho mít na starosti veterináři, navrhuje vláda

Nechat očipovat psa? To vůbec nemá smysl, tvrdí část českých chovatelů. Pokud se zvíře zaběhne, majitele stejně nikdo nedohledá. Chybí totiž jednotný registr, do kterého by se data z čipů scházela, poukazují na mezeru v současném znění veterinárního zákona. Řada z nich proto svému psovi čip vpíchnout pod kůži nenechala. I když jim za to hrozí pokuta až padesát tisíc korun.

To by se mělo nyní změnit. Vláda totiž přichází s návrhem, podle kterého jednotný registr vznikne. Hotový by měl být příští rok a spravovat by ho měla veterinární komora. Uvádí to alespoň důvodová zpráva k novele veterinárního zákona, kterou se dnes bude zabývat vláda.

Databanka zvířat bude podle návrhu neveřejná a přístup k ní budou mít jen zvěrolékaři, pracovníci veterinární správy a policie. Nikdo přitom nebude tvořit žádný nový systém. Vláda počítá s tím, že registr vznikne pouhým rozšířením již stávající evidence psů s čipy, která už nyní obsahuje přibližně 300 tisíc položek. „V této evidenci bude kontinuálně pokračováno,“ uvádí přímo vládní dokument.


Doporučujeme: Povinné čipy pro kočky? V Anglii se o nich rozhořela debata. Co na to čeští zákonodárci?


Foto: Freepik

„Cenu za zapsání psa do centrální evidence si určí konkrétní soukromý veterinární lékař,“ citovaly České noviny mluvčího ministerstva zemědělství Vojtěcha Bílého. Zápisné lidem veterinář naúčtuje spolu s cenou za očkování proti vzteklině. Údaje z čipu bude muset zvěrolékař do registru zanést nejméně sedm pracovních dnů od doby, co psa očipoval nebo naočkoval.

Stát předpokládá, že bude většina psů zapsaná do registru do jednoho roku od nabytí účinnosti novely. Pro jistotu ale dal lidem na splnění povinnosti více času a stanovil tříleté přechodné období.

Mezera v zákoně

„Povinnost očipovat psy už v Česku platí rok. Toto opatření by mělo vést k jednodušší identifikaci zvířete, které se ztratí nebo někomu ublíží. Čipování by také mělo pomoci lépe potírat nelegální množírny,“ vysvětlil zavedení povinnosti čipovat ministr zemědělství Miroslav Toman.

Mezery v zákoně, tedy chybějícího jednotného registru, si je podle svých slov šéf resortu vědom. Předkládanou novelou chce  tento nedostatek napravit. Doposud totiž v Česku existovaly jen dílčí databáze, které ale nebyly navzájem propojené. Lidé navíc neměli žádnou povinnost nechat očipované zvíře v kterékoliv z těchto databank zaregistrovat.

Veterinární komora odhaduje, že je v Česku kolem dvou milionů psů.

Autor: Veronika Rodriguez
Úvodní foto: Freepik