Povinné čipy pro kočky? V Anglii se o nich rozhořela debata. Co na to čeští zákonodárci a ochránci?

AKTUALIZACE. Zaveďme povinné čipování koček, požadují spolky ochránců zvířat po celé Evropě. V některých zemích už jejich volání zákonodárci vyslyšeli, v dalších se o této možnosti vedou debaty. Aktuálně jedna taková probíhá na území Velké Británie. Rozpoutala ji přímo tamní vláda. Povinné čipování domácích mazlíčků podle ní pomůže zatoulaným zvířatům a ztíží život množitelům. Před několika měsíci se o podobném návrhu diskutovalo i v Česku. Proč? Jaké jsou výhody a nevýhody takového opatření? A jak odpovídali v anketě Zvířecích zpráv čeští zákonodárci a odborníci?

Pro každého chovatele je to doslova hororová statistika: myslivci každoročně zastřelí tisíce zatoulaných koček. Třeba v loňském roce jich usmrtili 11 098. Vyplývá to z dat Českého statistického úřadu, který od myslivců hlášení o zabité zvěři přebírá. 

Myslivci své počínání vysvětlují tím, že kočky zabíjejí další živočichy. Domácí šelmy bez dozoru podle nich uloví až tři miliony drobných živočichů, mnohdy chráněných. 


Doručujeme: Jako nepotřebné zboží. Lidé vrací do útulku až pětinu adoptovaných psů a koček


Foto: Freepik

Podle odborníků jsou přitom úmrtí koček zbytečná. Stejně jako škody, které stihnou toulavá zvířata před svou smrtí napáchat. „Populaci toulavých zvířat lze totiž regulovat úplně jinak a šetrněji,“ uvedla docentka zoologie Marie Borkovcová.

Jak? V zahraničí se podle ní osvědčilo dokonce několik způsobů: třeba povinná registrace všech koček, spojená se zavedením pravidelného poplatku. „Toto vede ke snížení počtu chovaných zvířat prakticky vždy,“ popisuje zooložka v magazínu Myslivost.

Další možností je kastrace koček. „Toto opatření se může spojit i se snížením či odpuštěním poplatku za držení zvířete. Pak je metoda ještě účinnější,“ doplňuje odbornice.

Těmito cestami šlo podle ní několik okolních států a výsledky se dostavily okamžitě. „Kastrovaní jedinci se totiž skutečně daleko méně toulají,“ uzavřela žena.

Toulavé kočky očipuje obec

Podobná opatření před dvěma lety doporučovala zákonodárcům i studie Parlamentního institutu – tedy vědecké a informační středisko, které slouží českým poslancům a senátorům. Také pracovníci tohoto institutu se podívali na to, jak řeší problémy se zvířaty v jiných zemích.

Poslancům pak doporučili, aby se inspirovali třeba belgickým modelem a zřídili centrální registr zvířat – nejenom psů, ale právě i koček. V tomto registru by se pak sbíhala data o všech tuzemských mazlíčcích. Mapovala by se přitom nejenom zvířata z chovatelských stanic a útulků, ale všech zájmových chovů.

Každé zvíře by dostalo pod kůži čip a s ním jedinečné identifikační číslo. To by se pak nahlásilo do registru, aby byl mazlíček kdykoliv dohledatelný. Pokud by nebyl určený k chovu, museli by ho majitelé nechat navíc i vykastrovat – zvlášť pokud běhá venku.

Psi a kočky, které by takto nikdo nezapsal, by se považovali za toulavé a postarala by se o ně obec. Právě ona by pak zajistila kastraci a čipování.


Doporučujeme: Buldočka bych si pořídil znovu, přiznávají majitelé tuponosých plemen. Že se dusí, nevadí


Foto: Freepik

Proč pracovníci Parlamentního institutu doporučují právě tato opatření? Důvody jsou podle nich dva: „První je ten, že by se konečně zabránilo nekontrolovanému růstu populací zvířat, a tím i jejich nesmyslnému odstřelu a dalším škodám. Druhý jsou nelegální množírny. Navržená opatření by utlumila i tento negativní jev,“ vysvětlují.

Právě v boji proti množitelům totiž Česko léta selhává. Sklízí za to kritiku z celé Evropy. Češi totiž každoročně vyvezou do ciziny psy a kočky za miliardy korun. Většinou jde právě o černý obchod a nezdaněné peníze.

Dokládají to i data Eurostatu: policie podle nich každoročně zachytí až 24 tisíc pokusů převézt domácího mazlíčka do ciziny na prodej bez povolení. Většinou jde o vývoz z Česka nebo Maďarska. „Povolení k převozu a prodeji má ale vystaveno jen 45,17 procenta zvířat,“ citoval nedávno regionální Deník zprávu z Eurostatu z roku 2014.

Debata se rozhořela v Británii

Ostatně o povinném čipování koček diskutují i další země. Například britská vláda o něm zahájila na konci loňského roku osmitýdenní debatu. Zapojit se do ní mohou nejenom veterináři, ale i širší veřejnost.

„Čipování je bezpečná a účinná forma trvalé identifikace, která podporuje odpovědné vlastnictví. Zatoulaná zvířata se navíc díky ní rychle dostanou zpět ke svým majitelům,“ uvedla k tomu Daniella Dos Santosová, viceprezidentka Britské asociace veterinářů (BVA). Zvěrolékaři proto chovatelům tento způsob označení mazlíčka vřele doporučují.

Zavedení povinnosti čipovat je ale podle ní problematické. Ani v Británii totiž není centrální registr, ve kterém by se data o čipovaných kočkách sbíhala. Takovou databanku je podle ní třeba nejprve založit.

Veterinářům vadí i to, že by měli na dodržování zákonné povinnosti dohlížet. „Naší hlavní úlohou je léčit zvířata, nikoliv hlídat, jestli chovatelé dodržují zákony,“ vysvětluje tuto nevoli. Veterináři podle ní rozhodně nebudou chtít řešit ani případné vlastnické spory mezi chovateli a úřady. Daniella Dos Santosová také varovala, že někteří lidé přestanou chodit se svými mazlíčky na prohlídky – aby se nezjistilo, že své zvíře neočipovali. „To bude mít samozřejmě negativní dopad na zdraví domácích mazlíčků,“ uzavřela výčet svých obav.

A jak by podobná debata vypadala v současnosti Česku? Níže si přečtěte, co odpovídali tuzemští zákonodárci a další oslovení odborníci v anketě Zvířecích zpráv.


Doporučujeme: Život kotěte visel na vlásku. Zachránila ho krev od psího dárce


Otázka:
Vláda v Anglii nyní zahájila osmitýdenní debatu nad návrhy povinného čipování koček. Podobné návrhy v posledních měsících zaznívaly i v Česku. Souhlasili byste s tím, aby se u nás povinné čipování koček v budoucnu zavedlo? Proč?

Odpovědi:

Vojtěch Bílý 
mluvčí ministerstva zemědělství, tlumočí postoj vedení resortu

Ministerstvo zemědělství nemá informace o tom, že by se v rámci orgánů, které jsou zodpovědné za nastavení podmínek chovu a evidence zvířat, vedly diskuze na téma čipování koček. Ministerstvo zemědělství v současné době neuvažuje o zavedení této povinnosti a neshledává pro její zavedení zásadní důvody.
Povinnost čipování zvířat v zájmových chovech je stanovena veterinárním zákonem pro chovatele psů, kdy se váže k povinnosti očkovat proti vzteklině. Dále je stanoveno, že chovatel, který chová psa, je povinen zajistit označení psa čipem do 3 měsíců věku, nejpozději však před přechodem k novému majiteli.
Z výše uvedeného vyplývá, že povinnost označovat psy souvisí s povinností jejich vakcinace proti vzteklině. Ta u koček stanovena není.
Novela veterinárního zákona zavede centrální evidenci psů. Je potřeba si uvědomit, že evidence a čipování koček by bylo daleko složitější a nepřineslo bych požadovaný profit jako v případě psů.

Margit Balaštíková 
poslankyně, členka zemědělského výboru PSP ČR (ANO)

Nejsem proti čipování koček, sama jsem člověk, který kočky chová. Kočky mám papírové, jsou doma, pravidelně s nimi chodíme k doktorovi… Obávám se, že v reálu čipování není možné, svoji roli hraje i nezodpovědnost majitelů koček. 

Petr Bendl 
poslanec, člen zemědělského výboru PSP ČR (ODS)

Jsem pro dobrovolné čipování, nikoli pro povinnost. Na venkově by to bylo nekontrolovatelné. A už dnes, pokud nastane problém, je za stávající legislativy řešitelný.

Vlastimil Válek
poslanec, člen zemědělského výboru PSP ČR (TOP 09)

Nevidím rozdíl mezi přístupem ke psům a kočkám. A proto, jelikož čipování psů funguje, jsem připravený diskutovat o čipování koček.

Marian Jurečka
poslanec a exministr zemědělství, člen zemědělského výboru PSP ČR (KDU-ČSL)

Čipování koček mi smysl dává, podobně jako je to u psů. V souvislosti s danou covidovou situací to však nevidím jako prioritu. 

Radka Vaňousová
prezidentka Komory veterinárních lékařů České republiky

Osobně jsem proti povinnému čipování koček, a to hned z několika důvodů. U koček není ani povinná vakcinace proti vzteklině, takže ze zdravotního hlediska je vcelku jedno, zda je kočka identifikovatelná – kromě cestování.

Plemenné kočky jsou čipovány. Ale je tady obrovské množství koček, které žijí divoce, polodivoce, nebo nikomu nepatří. Proč je povinně čipovat? Na Slovensku bylo před časem povinné, aby všichni psi, kočky a fretky byli čipováni. Po půl roce to zase rychle zrušili, protože zjistili, že je to obrovský nesmysl a v praxi nerealizovatelné.

Josef Duben
mluvčí Komory veterinárních lékařů České republiky

Nevidím důvod, proč by se kočky měly čipovat. Za jakým účelem? Povinnost očkovat proti vzteklině se nemusejí, jen když jedou do světa či na výstavu. Myslím si, že požadavek na čipování koček je spíš pseudoodborně zargumentovaná touha vydělat. Anglické nápady je třeba vždy brát s velikánskou rezervou! 
 

Kateřina Štiblická
expertka na klinické chování zvířat, zakladatelka poradny Kočičí polepšovna 

Jsem pro čipování koček. Osobně bych sáhla po jakékoli možnosti, jak naše kočky ochránit či zvýšit šanci na nalezení v případě ztráty. Dle mé zkušenosti totiž ani lidé, kteří mají kočky v domácnosti bez přístupu ven, nikdy nemají jistotu, že se kočka například neprosmekne dveřmi či nevypadne z nezabezpečeného okna či balkonu. Čistě bytová kočka to pak má venku skutečně těžké. Právě rychlé nalezení jí může mnohdy zachránit život.
Nyní bych ale čipování nezaváděla povinně. Nejprve je třeba přesvědčit maximum lidí. Děláme to totiž pro dobro koček, toho ale dosáhneme jen v případě, že přesvědčíme maximum lidí. Nyní se obávám případné nedůvěry lidí v bezpečnost čipů a jejich aplikaci. Nevím tedy, zda by pouhé povinné zavedení bylo dobrý nápad. Co však vidím jako cestu, je rozproudění veřejné diskuse. Tak to ostatně udělali ve Spojeném království, kde se ptají profesionálů z oboru, chovatelů a zástupců veřejnosti na názor, než aby to okamžitě zavedli bez vysvětlení. Při zavádění u nás by pak jistě stálo za zvážení také propojení databází či vytvořením jednotného registru koček.

Vlaďka Pipková
chovatelka (stanice Rascalbengal) a zakladatelka osvětové facebookové skupiny To je kočka!

Rozhodně jsem pro čipování koček! Důvod je prostý: při ztrátě je kočka dřív doma. Navíc v případě, že někdo kočku vyhodí, bude snazší dohledat majitele či odpovědnou osobu. Myslím, že by to rozhodně bylo ve prospěch koček.

Bohdan Grygařík
ochránce zvířat

Já osobně jsem pro povinnou registraci koček a jejich povinné čipování. Dokonce by mi nevadily ani poplatky za kočky – obdobně, jako je tomu u psů. Vybrané poplatky by aspoň města a obce mohly používat na pomoc při financování městských útulků, kastračních programů a jiných aktivit na pomoc opuštěným kočkám bez majitele. Představitelé měst a obcí by tak měli mnohem těžší situaci vyhýbat se plnění svých zákonných povinností a obcházení zákonů. Povinné čipování a registrace koček by navíc byly jednou z cest, jak přimět majitele koček k odpovědnosti.
Nejprve je ale potřeba zajistit, aby čipované zvíře bylo skutečně identifikovatelné. Povinné čipování psů ukázalo, že neexistuje žádný centrální registr. Kromě toho zákon nařizuje čipování, ale spousta majitelů psů si ten čip prostě nikde nezaregistruje. Takže se najde zatoulaný pejsek, který je sice očipovaný, ale nikde neregistrovaný. Takže původní účel čipování se tak nějak ztratil. Je tedy třeba nejprve zavést registr majitelů koček – aby povinné čipování nebylo zase jen o tom, jak moc je který majitel kočky odpovědný či neodpovědný. Dnes by stačilo zapřít, že kočka není jeho, jenom chodí okolo jeho domu, a nebylo by možné vymáhat žádné sankce za nedodržování zákonů.
 
Luboš Kristek
zástupce organizace KasProCats, z.s.
 
Osobně vítám všechny aktivity, které vedou ke kvalitnějšímu a udržitelnějšímu životu koček, zároveň ale musím dodat, že je třeba chápat problematiku v souvislostech.
Čipování je rozhodně záslužná věc, ale bude sloužit pouze za předpokladu centrálního registru (který bude sdružovat také registry soukromé) a povinnosti čip registrovat na jméno majitele. Zároveň je potřeba zmínit, že každá taková iniciativa nese i úskalí v podobě narušení komfortní zóny takzvaných majitelů, kteří když mají udělat něco nad rámec běžných zvyklostí, raději se kočky vzdají a ta se ocitne bez domova. Přece jen kočky nemají oproti psům na růžích ustláno a stále se mylně traduje mýtus, že kočka se o sebe sama postará.
Musíme tedy zvážit, jestli tyto na první pohled přínosné změny nepřináší problémy jiného charakteru. Další zjevnou nevýhodou je fakt, že čipovaná kočka se i nadále může množit, což je rozhodně horší jev, než když zvíře nemá čip. Kastrací se dá kočce v nekontrolovatelném množení zamezit, ale čip tohle nijak neřeší, proto bych si dovolil apelovat na pomyslný žebříček hodnot, ve kterém by kastrace měly mít rozhodně přednost. 

Zdeňka Kormošová 
čtenářka Zvířecích zpráv

Jelikož mám dovezené nalezence z Francie, vím jak to tam funguje. Několik let jsem se zde o kočky starala ve spolupráci s asociací.
Na každé veterině váš veterinář kočku očipuje a zaregistruje do systému (icad – https://www.i-cad.fr/). Poplatek je 80 euro se vším. Každá veterina má jiné ceny, my platili za každou kočku tolik. Centrální registr mají „pod palcem“ veterináři. Po čase (myslím, že po měsíci) nám přišla ověřená registrace poštou. Jinak samozřejmostí je nalepený čip kód v kočičím průkazu (občance).
V asociaci, kde jsem spolupracovala na krmení venkovních koček, pokud se kočka nalezla bez čipu, šla automaticky do adopce. Tím odpadlo hledání nezodpovědného majitele. Venkovní kočky samozřejmě čipy neměli, ale nastřižené uši (podle kastrace) myslím že i v ČR se to používá.
Majitel neočipované kočky, který nalezl svou kočku na webu místních depozit a útulků, se mohl o zvíře přihlásit, ale z toho důvodu, že nedodržel francouzské zákony a zvíře neočipoval, mu byla vyčíslena pokuta. Pokuta za neočipované zvíře (narozené před rokem 2012) je ve výši 135 euro. K tomu zaplatil cenu za čip. Spousta nalezených koček čip měla, a vrátila se zpět majiteli. (Ve Francii mají jednotný registr pro kočky, psy, fretky a další zvířata.)
Tento systém má své velké výhody a jsem pro, aby se zavedl i tady! Důležité je samozřejmě mít společný a jednotný registr zvířat, jehož veškerá administrativa je na veterině, nikoliv na majitelích. Ti za to odvedou vysoký poplatek při aplikaci čipu.
Ještě jedna taková libůstka na závěr. Z registru nám pravidelně každý rok píší, kdy jít na další očkovaní a kdy má registrované zvírátko narozeniny. E-mailové upozornění chodí automaticky.


A co vy? Souhlasili byste se zavedením povinné registrace a čipování koček? Jak dopadl průzkum Zvířecích zpráv?
 
Text: Veronika Rodriguez
Úvodní foto: Freepik