I taková banalita jako barva srsti ovlivní zdraví psa. Kdo je na tom hůř – ten světlý, nebo tmavý?
Vědci přišli s překvapivým zjištěním: zdravotní stav psa může ovlivnit i taková maličkost, jako je barva jeho srsti. Třeba čokoládoví labradoři trpívají dvakrát častěji bolestivými ušními infekcemi než ti světlí. Kožních infekcí mají dokonce čtyřikrát víc.
Jeden je světlý a druhý má čokoládovou barvu. To je mezi nimi jediný rozdíl. „Jinak jsou na tom oba mí kluci úplně stejně: spí spolu ve stejném pelechu, do misek dostávají stejné krmení a vyvenčit se chodí na společný palouk,“ popisuje své dva labradory chovatelka Helena Svátková.
Přesto má každý ze psů úplně jinou šanci na dožití. Ten, který se narodil se žlutým kožichem, bude se svou paničkou na světě pravděpodobně déle. Svého čokoládového druha zřejmě přežije o dva roky.
Doporučujeme: Každý osmý pes má zkažené zuby. Nejčastěji jsou to chrti a pudli
Veterináři z australské University of Sydney totiž zjistili, že zdravotní stav psa ovlivňuje i taková banalita, jako je barva jeho srsti. Když porovnali záznamy 33 320 labradorských retrívrů všech různých barev, odhalili daleko větší procento onemocnění právě u těch čokoládových.
„Psi s touto barvou měli až dvakrát vyšší výskyt bolestivých ušních infekcí a čtyřikrát častěji trpěli kožními chorobami, než tomu bylo u zlatých nebo černých psů,“ uvedli badatelé ve zprávě, kterou zveřejnil web univerzity. Čokoládoví retrívři měli také větší problémy s klouby.
Výsledkem toho bylo, že se tito chlupáči dožívali i nižšího věku. Zatímco zlatě zbarvení labradoři jsou na světě v průměru 12,1 roku, ti čokoládoví mají život až o desetinu kratší.
Překvapení i pro vědce
„Takto velký rozdíl nás překvapil. Vůbec jsme nečekali, že existuje jakýkoliv vztah mezi barvou srsti a nemocí. A už vůbec nás nenapadlo, že se kvůli tomu může pes dožít daleko nižšího věku,“ komentoval svá zjištění profesor Paul McGreevy.
Vysvětlení, proč tomu tak je, prozatím nemá. Vztah mezi barvou kožichu a náchylností k některým chorobám se podle něj bude muset pořádně probádat.
„S největší pravděpodobností to ale bude souviset s tím, že se někteří chovatelé snaží produkovat štěňata žádaných módních barev. Pokud ale chtějí mít právě čokoládové pejsky, musejí kvůli tomu spojit dva čokoládové rodiče,“ uvádí veterinář a pokračuje: „Těch je ale výrazně méně. Omezená možnost výběru rodičů pak může znamenat, že se v chovech stále opakuje genetická výbava určitého jedince náchylného právě k těmto onemocněním.“ Celá jeho studie vyšla v magazínu Canine Genetics and Epidemology.
Doporučujeme: Jak vypadá byt očima mazlíčka? Podívejte se, co vidí kočka, pes nebo tarantule
Podobným výzkumem se zabýval i tým českých odborníků pod vedením biologa Evžena Korce. Ten zase zkoumal průměrnou délkou života psů plemene Cane Corso. I tady se ukázalo, že ji významně ovlivňuje barva srsti.
„Studiem statisticky významného vzorku 232 psů z 25 chovatelských stanic z celého světa jsme zjistili, že vůbec nejvyššího věku se dožívají černožíhaní jedinci, a to 10,3 roku. Naopak kratší život mívají psi plaví, černí a šedí,“ řekl Zvířecím zprávám ředitel táborské zoo a současně chovatel plemene Cane Corso Evžen Korec. Proč, to jeho tým zjišťuje. Výsledky tohoto výzkumu zveřejnil magazín Open Veterinary Journal.
Text: Veronika Rodriguez
Úvodní foto: Pixabay