Zažíváte stres? Váš pes to vycítí. Může z toho upadnout do splínu i do nemoci
Jaký pán, takový pes. Platí to i o náladě. Vědci totiž zjistili, že se zvířata umějí na své majitele dokonale napojit. Pokud mají lidé špatnou náladu, jsou nevrlí i psi. Při dlouhodobém stresu mohou zvířata upadnout dokonce až do splínu a nemoci. Některá plemena jsou navíc na stres svých majitelů citlivější než jiná.
Ukázaly to alespoň výzkumy, do kterých se nedávno pustili švédští etologové. Snažili se při nich zjistit, jak se stres lidí odráží na zdraví jejich mazlíčků.
Pozvali si kvůli tomu do laboratoře celkem 55 psů a jejich majitelů a všem odebrali vzorky – ustřihli jim pramínky vlasů nebo chlupů, které pak podrobili analýze.
Zjišťovali, kolik se v nich vyskytuje kortizolu, tedy hormonu spojeného se stresem. „Zajímalo nás, jestli bude hladina tohoto hormonu u lidí a zvířat v jedné domácnosti podobná,“ popsala bioložka Lina Rothová ze švédské Univerzity Linköping.
Výsledky vědce nepřekvapily. Naopak. „Jednoznačně potvrdily, že hladina kortizolu souhlasí. Pokud byla vysoká u chovatele, našli jsme ji vysokou také v psí srsti,“ shrnula je bioložka. To je podle ní zásadní zjištění. Úzkostliví nebo naopak impulzivní psi totiž mívají podle jiných výzkumů více zdravotních problémů. V dospělosti mají také mnohem více šedin než psi klidní.
Doporučujeme: Máte nervního psa? Mohou za to i bakterie
U tohoto zjištění ale vědci nezůstali. Přešli do druhé fáze a zkoušeli odhalit, jestli se stres přenáší na všechny rasy stejně.
Otestovali psy 42 různých plemen, opět u nich měřili hlavně hladinu stresového hormonu kortizolu. Tentokrát se ale zaměřili víc i na chovatele. Nechali je vyplnit krátký dotazník, ve kterém se doptávali na jejich momentální rozpoložení. Zajímalo je i to, jak blízký vztah se svým psem mají. Zkoumala se i fyzická aktivita zvířat nebo jejich životní styl.
Odolný husky
„Vzešly z toho zajímavé věci. Zjistili jsme třeba to, že se osobnost majitele nejvíce promítá do psychického stavu a zdraví loveckých psů. Zřejmě to bude tím, že jsou tito psi zvyklí s lidmi úzce spolupracovat. Byli k tomu ostatně vyšlechtěni,“ domnívá se Lina Rothová. Vazba mezi psem a člověkem se navíc podle ní prohlubuje během tréninku.
„Naopak ta plemena, která mají geneticky nejblíže k vlkům, například sibiřský husky nebo basenji, jsou vůči stresu lidí odolnější,“ pokračuje badatelka. Výsledky svého měření zveřejnila koncem dubna v magazínu Scientific Reports.
Doporučujeme: Stresuje se vaše kočka? Uklidněte ji relaxační skladbou, kterou pro ni složili vědci
Stres lidí ale nepůsobí jen na psy. Stopy zanechává i na dalších zvířatech, která ve společnosti člověka žijí. Na každém druhu se ale podepisuje jinak.
Třeba lamy jsou na lidský stres extrémně citlivé a nechtějí ho zažívat. Jakmile se tedy člověk ocitne ve stresu, začnou na něj nevybíravě plivat. „Dají mu tím jasně najevo, že by se měl vzpamatovat a vrátit do reality. Pokud totiž není srovnaný a pozorný, přestává jim být dobrým parťákem. V případě, že se společně dostanou do problému či nebezpečí, nezareaguje včas a správně,“ vysvětluje specialista na komunikaci se zvířaty František Šusta. U většiny lidí podle něj tato metoda zabere.
Draví ptáci se zase k rozhozenému člověku neznají. Pokud se jejich cvičitel ocitne pod tlakem, opeřenci mu na sokolnické rukavici dlouho nevydrží. „Možná na ni ani vůbec nepřiletí,“ pokračuje Šusta. Tato zvířata jsou totiž na výkyvy nálad u člověka extrémně citlivá. Také ona kvůli nim zažívají pocity ohrožení.
Doporučujeme: Užívá váš pes antibiotika? Pak se vyhněte BARFování. Psovi týden kupujte konzervy
Je váš pes ve stresu? Zkuste mu pustit relaxační hudbu:
Text: Veronika Rodriguez
Úvodní foto: Freepik