Bolí něco vaši kočku? Aplikace to zjistí z fotky

Máte pochybnosti o tom, jak se cítí vaše kočka? Jakoukoliv nepohodu či bolest nyní pomůže rozpoznat aplikace. Stačí vyfotit obličej domácího mazlíčka a jeho obrázek nechat vyhodnotit. Program se zaměřuje na polohu uší, hlavy nebo vousů. Zkoumá také napětí čenichu nebo přivírání očí.

„Jakmile začne kočka kulhat, je zle,“ říká veterinář Roman Skala. Zvíře totiž bolest dlouho skrývá. Je tak naprogramované. „Kdyby dalo v přírodě najevo, že má trápení, okamžitě by ho něco sežralo,“ doplňuje zvířecí ortoped.

Spousta domácích mazlíčků proto může trpět bolestmi, aniž by si toho jejich chovatelé všimli.

Veterináři z montrealské univerzity proto nyní sestavili přehledný manuál, který může lidem v rozpoznání bolesti pomoci. Popisují v něm, jakých obličejových grimas či gest by si měli chovatelé u svých koček všímat.  „Například pokud má kočka přivřené oči a k tomu uši sklopené do stran, pravděpodobně se nebude cítit úplně dobře. Špatným znamením jsou i napřímené fousy vytočené dopředu, “ uvedla veterinářka Miche Priestová.


Doporučujeme: Toto jsou nejkrásnější kočky na světě, spočítali vědci. Je mezi nimi i ta vaše?


Veterináři dokonce spustili aplikaci, která utrpení zvířete rozpozná z fotky. Vyvinuli ji ve spolupráci se společností Sylvester.ai. „Stačí vzít do ruky mobilní telefon a vyfotit domácímu mazlíčkovi obličej. Speciálně vyvinutý program už pak sám vyhodnotí, jestli kočku něco nebolí,“ popsala veterinářka Liz Ruelleová. Aplikace podle ní pomůže i mladým začínajícím veterinářům.

Podle Alice Potterové z britské zvířecí charitativní organizace RSPCA jde o velmi užitečnou pomůcku. „Rozhodně ale není samospásná. Chovatelé by měli kromě změn v obličeji sledovat i další věci – například pohyby celého těla včetně ocasu, chování kočky nebo její chuť k jídlu. Lidé by měli mít také přehled o tom, jak kočka chodí na toaletu,“ hodnotí nápad Alice Potterová.

Veterináři vycházeli při vývoji aplikace z poznatků, které odhalila studie z roku 2019. Zkoumali při ní, jaký výraz v obličeji má padesát koček různých plemen trpících bolestí. Šlo třeba o kočky s žaludečními problémy, záněty střev nebo neprůchodnými močovými cestami. Podle toho, jak se kočky tvářily, pak veterináři vytvořili „škálu kočičích grimas“. Studii publikovali v odborném magazínu Scientific Reports


Zdroje: web montrealské univerzity www.felinegrimacescale.com, agentura Reuters, web společnosti www.sylvester.ai a magazín Scientific Reports.

Text: Veronika Rodriguez
Úvodní foto: Freepik