Dusí se a trpí. Zakažte přešlechtěná tuponosá plemena, vyzývají odborníci z 66 zemí světa

Zastavte chov tuponosých plemen, požadují veterináři a 74 organizací ze 66 zemí světa. Chov psů, koček i dalších zvířat s krátkými čenichy je podle nich obyčejným týráním a měl by se zakázat.

„Vždycky se strašně vyděsím: pes začne z ničeho nic lapat po dechu a vydávat chrochtavý zvuk. Je předkloněný a strašně se mu zvětšuje hrudník,“ popisuje strasti se svým francouzským buldočkem chovatelka Markéta. Musí prý psovi otevřít tlamu a zmáčknout mu jazyk, aby se znovu nadechl.

Přesto by si buldočka pořídila znovu. „Pokud by můj Igor umřel, rozhodně bych chtěla nějakého podobného. Tyto psy jsem si zamilovala,“ přiznává bezelstně mladá chovatelka.

Podobně zareagovalo dalších 93 procent chovatelů „tuponosých“ plemen. Tedy majitelů buldočků, mopslíků nebo pekingských palácových psíků. Ukázal to průzkum, který loni společně uspořádaly tři britské univerzity – Royal Veterinary College, University of Edinburgh a Nottingham Trent University.

Dvě třetiny (66 procent) majitelů se navíc v průzkumu vyjádřily, že by tato plemena doporučily i jiným lidem. Francouzský buldoček se tak stal dokonce nejoblíbenějším plemenem na britských ostrovech. Potvrzují to i statistiky tamního Kennel Clubu.


Doporučujeme: Povinné čipy pro kočky? V Anglii se o nich rozhořela debata. Co na to čeští zákonodárci?


Foto: Freepik

To je podle vědců i veterinářů znepokojivé zjištění. Psi s krátkými čenichy se totiž potýkají obrovským množstvím problémů a vad.

„Prakticky celý svůj život se dusí. Kromě toho je trápí i výtoky z očí, záněty spojivek, nemoci srdce nebo kožní choroby,“ uvádí veterinářka Kateřina Černá a dodává: „Poslední jmenovaný problém je opravdu běžný. Tato zvířata totiž mívají hodně zvrásněnou kůži a v ní záhyby, které mohou skrývat různé dermatitidy, záněty a kvasinkové infekce.“ 

Podle Nadace Morris Animal Foundation, která platí výzkum v oblasti malých zvířat, se u těchto plemen častěji objevují dokonce i zhoubné tumory kůže. Podle některých veterinářů se zkrátka šlechtění těchto plemen přehnalo do extrému. Začínají ho označovat za „týrání chovem“.

Týrání chovem

Odborníci už proto tlačí na změnu. Vyzývají vlády a další odpovědné orgány, aby chov tuponosých plemen zakázaly zákonem. Zákaz by se měl týkat nejenom psů, ale i dalších zvířat s krátkými čenichy – tedy koček, koní nebo králíků. „Naléhavě žádáme osoby s rozhodovací pravomocí a veterinární organizace po celém světě, aby se pokusily co nejrychleji prosadit změny, které povedou k omezení a zákazu chovu všech těchto plemen,“ stojí ve výzvě, ke které se připojili veterináři, veterinární technici i 74 zvířecích organizací ze 66 zemí světa.

Iniciativu podpořila i Světová veterinární asociace pro malá zvířata (WSAVA) nebo Evropská federace veterinárních lékařů (FVE). „Chov extrémně brachycefalických zvířat je skutečně v rozporu se zdravím a dobrými životními podmínkami zvířat,“ vysvětlují na webu, který nyní kvůli tomu odborníci založili.


Doporučujeme: Trpí váš pes cukrovkou? Můžete jí onemocnět i vy


Apel veterinářů postupně nachází odezvu. Třeba chovatelé v Německu se rozhodli vyšlechtit takzvaného „retro mopse“. Chtějí zpětným křížením získat mopse v takové podobě, jak vypadal ještě na začátku dvacátého století. „Retro mopslík“ má třeba delší tlapky, štíhlejší tělo a menší hlavu. Zvíře by nemělo ani trpět tolika zdravotními obtížemi jako dnešní mops.

Foto: Unsplash

Pokrok hlásí i Holandsko, kde už lidem další chov některých tuponosých psích plemen zakazuje zákon. Plemen je celkem dvanáct a patří k nim právě třeba buldočci, shih-tzu, pekinéz nebo mopslíci.

V Česku se prozatím žádná změna nechystá, podle mluvčího Státní veterinární správy Petra Majera ale možná brzy zasáhne Evropský parlament. „Pokud jde o legislativu evropskou, tam probíhá revize ve vztahu k chovu zvířat,“ uvedl nedávno pro Lidové noviny.

Roztomilost, která bolí

Podle britského veterináře Gudruna Ravetze totiž neexistuje žádná omluva pro chov zvířete, o kterém víme, že bude trpět bolestivou a dlouhodobou nevyléčitelnou nemocí. „Pokud si chce někdo pořídit domácího mazlíčka a parťáka pro život, ať jde raději do útulku. Tam najde spoustu krásných a zdravých koček, které jeho život zcela jistě naplní radostí,“ řekl Ravetzovo v rozhovoru pro televizní stanici BBC .

A proč jsou vůbec tuponosá plemena pro chovatele tak přitažlivá? Průzkum britských univerzit odhalil, že na začátku zaujme většinu lidí roztomilý vzhled těchto zvířat. Postupně si je ale tito psi získají i svou láskyplnou a hravou povahou. Řada lidí proto uvedla, že jsou tato plemena velmi vhodná pro domácnosti s dětmi. Dalším se líbilo, že jsou tito psi „líní“, takže nevyžadují tolik pohybu. Mohou také žít v malých prostorách bytu.

Jako nevýhodu chovatelé uváděli chrápání psů a také jejich tvrdohlavost. Přiznávali také, že člověk s tuponosým plemenem musí počítat s výrazně vyššími výdaji za veterináře. Průzkum se konal mezi 2 tisíci chovateli a jeho výsledky badatelé zveřejnili v žurnálu Plos One.

Autoři: Veronika Rodriguez, Nella Skálová
Úvodní foto: Freepik