Jako z Harryho Pottera. Po finských lesích běhají zvířata se světélkujícím parožím

Finská tajga má novou zvláštnost: šněrují ji sobi se světélkujícím parožím. Fluorescenční nátěr jim na hlavu nanesli ochránci přírody, chtějí tak zabránit srážkám zvířat s auty. Při nehodách totiž každoročně hynou až čtyři tisíce sobů ročně.

„Nezmohl jsem se vůbec na nic. Jen jsem prudce dupnul na brzdu a zapřel se v sedadle,“ vzpomíná řidič kamionu Tuomas Juopperi. Bohužel to nebylo k ničemu, silnice prý byla tmavá a kluzká. „Narazil jsem do šesti sobů. Všichni byli na místě mrtví,“ krčí muž rameny.

Jeho zkušenost není ojedinělá. Naopak. Podle odborníků z finského sdružení na ochranu sobů takto každoročně skončí až čtyři tisíce sudokopytníků. Třeba jen v roce 2019 to bylo podle národních statistik 4 461 zvířat. Následující rok pak ještě o deset víc – tedy 4 471.


Doporučujeme: Lachtaní dorostenci skotačí na své vlastní plovárně. Skryti před predátory


Foto: Pixabay

Ochranáři se proto rozhodli zasáhnout: na paroží sobů nanášejí speciální barvu, která začne po nasvícení auty fluoreskovat. „Řidiči tak mohou rychleji zareagovat a zvířatům se vyhnout,“ popisuje Anne Ollilaová ze zmíněného sdružení.

V jiných případech podle ní není barva vidět, takže soby v temném lese nikterak neomezuje.

Stovky světélkujících rohů

„Barvu na parohy nanášíme štětcem. Je to sice pracné, ale drží to. Předchozí pokusy, při kterých jsme na soby nalepovali reflexní pásky a odrazky, se totiž neosvědčily. Zvířata si je strhávala,“ říká Anne Ollilaová. Dobře prý nedopadalo ani sprejování zvířat – tato barva byla zase příliš řídká a stékala zvířatům na jiné části těla. 

Dopravní značky, které upozorňovaly řidiče na volně pobíhající soby, zase často kradli turisté. Odváželi si je domů jako suvenýry.


Doporučujeme: Zvířecí teritoria se zmenšují. Narážejí na ploty a dálnice


To ale není všechno. Ochranáři nechali vyvinout také mobilní aplikaci, která má lidi před sobími stády varovat. „Funguje to velice jednoduše: jakmile někdo uvidí pobíhat u vozovky soba, klikne na tlačítko a označí tím lokalitu, kde se právě zvířata pohybují,“ popisuje vývojář aplikace Ahti Lahtela a pokračuje: „Pokud se pak k danému místu přiblíží další řidič, aplikace spustí alarm.“

Program si polohu zvířete pamatuje třicet minut, potom se značka automaticky vymaže. „Jen během prvního půl roku si aplikaci stáhlo několik tisíc lidí. Každý den ji pak zapne zhruba 500 až 1000 uživatelů,“ zhodnotil program ve finské národní televizní stanici Yle vývojář.  

Podle Anne Ollilaové se na území Finska a Laponska pohybuje okolo 200 tisíc sobů, fluorescenční nátěr už má na paroží nejméně 400 z nich.

Jak vypadá světélkující paroží soba? Podívejte se sami:

 

Text: Veronika Rodriguez
Úvodní foto ilustrační: Pixabay
Video: Alexandre Kuznetsov / Reindeer Herders Association