Zubřice Karla si to namířila do Maďarska. Stala se tam novou celebritou

Statní maďarští zubři se mají na co těšit: svými půvaby je nyní bude okouzlovat mladá slečna z táborské zoo. Jmenuje se Karla a do Národního parku Őrség přijela včera odpoledne. V rezervaci, která se rozkládá na sedmdesáti travnatých hektarech, na ni čekalo nejméně dvanáct stávajících sudokopytníků.

Společně budou žít v nejmladším národním parku Maďarska, který byl vyhlášen teprve před devatenácti lety. Rozkládá se při západní hranici země se Slovinskem a tvoří ho rozlehlé pastviny, borové a bukové lesy a mokřady.

„Lidská noha na zubří území nevstoupí, stádo je možné pozorovat jen zpoza elektrického ohradníku. Díky tomu můžeme dobře sledovat, jak si příroda dokáže sama poradit s obnovou zdejší krajiny,“ říká zástupce ředitele národního parku Csaba Németh.


Doporučujeme: VIDEO: Zubřice mají nový domov. Vítalo je v něm celé stádo


Zubřice Karla ale není jedinou táborskou celebritou, která se letos vydala do světa. Před pár týdny obohatily jiné stádo v rezervaci u Milovic další dvě zubří slečny. Jednalo se o samice Taru a Norisu.

„Vypuštění Karly už je letošním druhým vydařeným pokusem navrátit zubry do evropské krajiny,“ pochvaluje si úspěšný program, který započal už před pěti lety, ředitel táborské zoo Evžen Korec. Lidé se mohou více o programu táborské zoo dozvědět na speciálním webu Zazubra.cz.

Chcete vidět, jak to Karle v Maďarsku sluší? Podívejte se:

 

Text: Veronika Rodriguez
Úvodní foto: Zoo Tábor
Video: Zoo Tábor a Őrségi Nemzeti Park