Krvavý byznys s makaky: tisíce opic končí v odpadkových koších laboratoří. Proti je i část vědců

Na Mauriciu bují krvavý byznys s makaky. V sítích obchodníků tam každoročně uvíznou desetitisíce primátů. Třeba loni lidé z ostrova vyvezli skoro 11 tisíc opic. A to z jednoho jediného důvodu: aby tato zvířata skončila v odpadkovém koši evropských laboratoří. Taková praxe se přitom nelíbí ani některým vědcům.

Tolik makaků se ve výzkumu ještě nepoužilo. Podle dat, která loni zveřejnilo americké ministerstvo zemědělství, putovalo do výzkumných laboratoří skoro 75 tisíc primátů. „To je historické maximum. Poptávka po těchto pokusných zvířatech obrovsky roste,“ potvrdil magazínu Science Jay Rappaport – ředitel biomedicínského výzkumného výzkumného centra při Tulane University. 

Podobná situace panuje i v evropských laboratořích. „Počet primátů, kteří byli použiti k výzkumu, vzrostl meziročně o čtyři procenta na celkových 8583,“ uvádí ve svém posledním reportu Evropská komise.

Obrovské množství těchto zvířat přitom pochází z malebného Mauricia. Tedy ostrova, který většina lidí vnímá jako turistický skvost Indického oceánu, na kterém se lze koupat v azurově modrých lagunách ohraničených běloskvoucími plážemi. Jenomže podle ochránců zvířat má toto místo i svou odvrácenou tvář: mimo zraky turistů tady stojí osm obřích farem, kde se tísní desetitisíce trpících opic. Všechny jsou odsouzeny k tomu, aby časem posloužily ke krutým experimentům.


Doporučujeme: Bití do hlavy, vláčení, nadávky. Aktivisté natočili týrání zvířat v madridské laboratoři


Foto: Pexels

„Jde o velmi krvavý obchod. Opice jsou nejprve násilím odchyceny ve volné přírodě a převezeny do obřích chovných farem. V těch jsou pak v otřesných podmínkách vězněny a rozmnožovány. Jejich mláďata jsou nakonec odesílána jako zboží určené k pokusům,“ popisuje osud primátů Barbora Bartušková Večlová z organizace Svoboda zvířat a doplňuje: „Některým z těch mladých makaků ještě není ani šestnáct měsíců.“

Každoročně takto podle ní dopadnou tisíce zvířat. Třeba jen loni stihl tento osud 10 827 makaků dlouhoocasých, což je asi o 40 procent více než v roce předchozím.

Letos se obrátky tohoto průmyslu roztočily ještě víc. „Od ledna do září tohoto roku bylo z Mauricia vyvezeno 10 810 opic, tedy meziročně o více než 58 procent víc,“ uvedla Barbora Bartušková Večlová. Pokud budou lovci tímto tempem pokračovat až do konce roku, padne nový rekord: ostrov během letoška opustí až 15 tisíc primátů. „Většina těchto zvířat zamíří do laboratoří ve Spojených státech, Španělsku, Francii, Británii, Kanadě a Nizozemí,“ přibližuje žena.

Hadička s jedem v žaludku

Pokusy, kterými pak musejí makakové projít, se týkají nejčastěji toxicity – na zvířatech se zkouší, jaké množství chemikálií, jedů či léků ještě živý organismus vydrží a jaké už mu způsobí vážné poškození. „Tyto pokusy jsou extrémně kruté. Pracovníci laboratoře nejprve opici znehybní, aby jí mohli testovanou látku podat, a potom jí tuto chemikálii vpíchnou přímo do krevního oběhu. Jindy jí látku vpraví do žaludku přes hadičku,“ popisuje metody laboratoří Barbora Bartušková Večlová.

Opice pak kvůli tomu zvrací a mají záchvaty. „Projevit se mohou i dýchací potíže, kožní problémy a úbytek hmotnosti. Mezi další nežádoucí účinky může patřit vnitřní krvácení a selhání orgánů. Přeživší zvířata jsou na konci testů toxicity usmrcena a jejich těla jsou rozřezána a vyšetřena,“ dodává.


Doporučujeme: Skončí utrpení pokusných zvířat? Česká firma vyvinula mebrány, které nahradí živé tvory


Foto: Pexels

Ochránci zvířat proto volají po nápravě. Krvavý byznys s opicemi chtějí zastavit. „Spolu s dalšími evropskými organizacemi spouštíme kampaň, která se zaměří na mauricijskou vládu, velvyslanectví, turistické kanceláře i letecké společnosti,“ uvádí předsedkyně Svobody zvířat.

Cílem akce, během které mohou lidé podepsat i petici za postupný konec všech pokusů na zvířatech, je právě stopka veškerému obchodu s opicemi pro výzkum a testování.

Toxikolog: pokusy na zvířatech jsou nespolehlivé

S ochránci souhlasí i řada vědců. Třeba podle toxikologa a farmakologa Thomase Hartunga, který šéfuje Centru pro alternativy k testování na zvířatech  při americké Univerzitě Johnse Hopkinse, je nutné s touto zastaralou praxí skoncovat. „Je třeba zahájit revoluci, v rámci které se lidstvo konečně posune od více než padesát let starých a nespolehlivých testů na zvířatech k modernímu používání tkáňových kultur a umělé inteligenci,“ uvedl.

„Bohužel spousta kolegů tuto nutnost stále nechápe. Jak ukazují poslední statistiky použitých zvířat, lidé stále slepě utíkají k opičím modelům, místo aby kriticky zhodnotili, jak validní nakonec jejich výzkum bude,“ uvedl magazínu Science. A připomenul,  že v řadě případů se nakonec ukáže, že jsou poznatky získané u pokusných zvířat na člověka nepřenosné. „Experimenty často přinesou zkreslené údaje o tom, jak budou léky působit u lidí. Zvířata se totiž od lidí významně liší,“ vysvětluje.


Doporučujeme: Lvi jsou tu chovaní jako vepři na porážku: na odstřel i do konzervy


Se zvířaty, která mají skončit v laboratořích, už odmítají létat i někteří dopravci. Třeba společnost United Airlines se magazínu Science přiznala, že přestala pokusná zvířata přepravovat v roce 2013. K tomuto kroku se odhodlala poté, co se stala terčem několika kampaní ochránců zvířat.

Totéž uvedl i ruský dopravce AirBridgeCargo. Ten prý s primáty nelétá od července roku 2018, kdy ho zaplavily tisíce výzev od klientů. Více než 200 tisíc lidí tehdy firmu žádalo, aby zastavila jakékoliv lety s pokusnými opicemi. Kampaň uspořádala organizace PETA.

Podle Barbory Bartuškové Večlové by se ale měly přidat i další letecké společnosti. „Hlavním dopravcem, který se podílí na přepravě opic z Mauricia do Evropy, je Air France. Mezi další společnosti, které přepravují opice z Mauricia do jiných destinací, patří Safe Air se sídlem v Keni a Wamos Air se sídlem ve Španělsku,“ uzavřela.

Foto: Pexels

Zdroje: tisková zpráva organizace Svoboda zvířat, magazín Science, report Evropské komise ze dne 14.7.2021 a Centru pro alternativy k testování na zvířatech při Univerzitě Johnse Hopkinse v USA.

Text: Veronika Rodriguez
Úvodní foto: Pexels