Pobyt v útulku drtí všechny psy. Nejvíc se ale podepisuje na malých plemenech, zjistili veterináři

Adoptujte si psa z útulku, vyzývají veterináři. Výzkumy totiž ukázaly, jak velká psychická muka mazlíčci v azylech zažívají. Hladina stresového hormonu se jim během pobytu zvedne až o třetinu. Vůbec největší trápení přitom zakoušejí malá plemena. 

„Byli tak vyděšení, že vůbec nemohli spát. Probděli klidně dvě noci. Pak je sice únava přemohla, spánek byl ale přerušovaný. Než si pořádně zvykli a odpočinuli, trvalo to i dvanáct dlouhých dní,“ popisuje své zkušenosti s opuštěnými psy z útulku veterinářka Janneke van der Laanová z nizozemské Univerzity v Utrechtu

Když jim pak odebrala vzorky moči a srsti, ukázalo se, že jim strmě stoupá i hladina stresového hormonu kortizolu. „Měli ho tam daleko víc, než tomu bylo u zvířat s domovem. Nejhorší výsledky jim samozřejmě vycházely právě první dva dny po přijetí,“ popisuje veterinářka. 


Doporučujeme: Zabíjel útulková zvířata a prodával jejich krev. Podnikatel si vydělal milion eur


Foto: Freepik

Mezi jednotlivými plemeny byly ale určité rozdíly. Vůbec nejvíc se podle veterinářky trápili malí psi, jako je čivava nebo shih-tzu. Naopak velká zvířata se s nepřízní osudu prala statečněji. „Bylo to sice individuální, ale obecně se dá říct, že čím bylo plemeno menší, tím horší výsledky u něj vycházely,“  uvádí Janneke van der Laanová.

Co prozradí chomáč chlupů

K podobným závěrům dospěla Laanová i v další své studii, během níž psy sledovala dlouhodobě. Hladinu kortizolu jim měřila ve čtyřech různých životních okamžicích – těsně před přijetím do útulku, po šesti týdnech v útulku, šest týdnů po adopci a po půl roce v novém domově. Vždy k tomu použila chomáč chlupů z psího zátylku.

„I tady se ukázalo, jak je pobyt v útulku stresující. Hladina kortizolu se totiž zvedala u všech zvířat po šesti týdnech až o třetinu,“ přibližuje výsledky Janneke van der Laanová. Do normálu se psi vrátili až dlouho po adopci – veterináři psům naměřili původní hodnoty teprve po šesti měsících života v novém domově.


Doporučujeme: Jako nepotřebné zboží. Lidé vrací do útulku desetinu adoptovaných psů a koček


Foto: Freepik

„Stejně jako v první studii navíc vycházely horší výsledky u malých plemen psů,“ připomíná veterinářka. Proč tomu tak je, prozatím nedokáže vysvětlit. Chce na to zaměřit svůj další výzkum.

Citlivější jsou fenky

Rozdíly ale její tým zaznamenal i mezi pohlavími a různými věkovými skupinami psů – větší útrapy podle Laanové zažívaly fenky a starší psi. Naopak mladá zvířata se z napětí vylízala poměrně snadno.

„Mezi faktory, které psy drtily nejvíc, patřila přítomnost jiných zvířat. Tu svěřenci v útulku zvládaly jen těžko. Stresující byla také nemožnost chodit ven a samozřejmě ztráta všech dosavadních jistot,“ uzavírá veterinářka.

Výsledky svého druhého výzkumu, do kterého zapojil celkem 52 různých psů, publikovala ve vědeckém časopise Scientific Reports.


Zkuste si náš kvíz pro pejskaře:


Zdroje: Utrecht University a magazín Scientific Reports.

Text: Veronika Rodriguez
Úvodní foto: Freepik