Pobyt v útulku je pro psa velké trauma. Nejhůř to snášejí malá plemena

Adoptujte si psy z útulku, zažívají tam totiž psychická muka. Vyplynulo to z výzkumů, při kterých veterináři měřili psům hladinu stresového hormonu v moči a srsti. Zjistili, že se jim během pobytu zvednou až o třetinu. Největší trápení zakoušejí malá plemena. Citlivější jsou také fenky a starší psi.

Byli tak vyděšení, že vůbec nemohli spát. Psi, kteří se náhle ocitli v útulku, nezamhouřili oka i dobré dvě noci. Pak je sice únava přemohla, spánek byl ale přerušovaný. Než si pořádně zvykli a odpočinuli, trvalo to i dvanáct dlouhých dní.

To jsou zkušenosti, které v útulcích nasbírali veterináři z nizozemské Univerzity v Utrechtu. Začali sledovat 29 čerstvě opuštěných psů, a to pomocí kamer a monitorovacích obojků. Odebírali jim i vzorky moči, ve kterých pak měřili hladinu stresového hormonu kortizolu. Data, která shromáždili, pak porovnali i s hodnotami od šťastnějších mazlíčků v domovech.

Výsledek byl jednoznačný: „Psi z útulků měli ve své moči daleko víc stresového hormonu, než tomu bylo u zvířat s páníčkem. Nejhorší výsledky jim vycházely první dva dny po přijetí,“ popisuje veterinář Janneke van der Laan, který výzkum vedl. Během těchto dnů měla podle něj opuštěná zvířata i velké problémy s nespavostí.


Doporučujeme: Hvězdy a outsideři útulků. Lidé chtějí jorkšíry, na ocet jsou černé kočky


Foto: Freepik

Vůbec nejvíc se přitom trápili malí psi, jako je čivava nebo shih-tzu. Naopak velcí hafani se s nepřízní osudu poprali rychleji. „Obecně se dá říct, že čím menší plemeno, tím horší výsledky u něj vycházely,“  uvádí veterinář ve zprávě, kterou zveřejnila jeho Univerzita v Utrechtu.

Co prozradí hrstka chlupů

K podobným závěrům dospěl veterinář i v další své studii, během níž psy sledoval dlouhodobě. Hladinu kortizolu jim měřil ve čtyřech různých životních okamžicích – těsně před přijetím do útulku, po šesti týdnech v útulku, šest týdnů po adopci a po půl roce v novém domově.

Kortizol už navíc nezkoumal v moči, nýbrž v srsti ustřižené z psího zátylku. Získal tím daleko lepší představu, jak na tom psi jsou. „Hodnoty v moči totiž poskytují spíš krátkodobý obraz, zatímco měření srsti ukazuje dlouhodobý stav,“ vysvětluje vědec.


Doporučujeme: Jako nepotřebné zboží. Lidé vrací do útulku desetinu adoptovaných psů a koček


Foto: Pixabay

I tady se ukázalo, jak je pobyt v útulku stresující. „Hladina kortizolu se totiž zvedla u všech zvířat po šesti týdnech až o třetinu,“ přibližuje výsledky Janneke van der Laan. Do normálu se psi vrátili až dlouho po adopci – veterináři psům naměřili původní hodnoty teprve po šesti měsících života v novém domově.

„Stejně jako v první studii navíc vycházely horší výsledky u malých plemen psů,“ připomíná veterinář. Proč tomu tak je, prozatím nedokáže vysvětlit. Chce na to zaměřit svůj další výzkum.

Citlivější fenky

Rozdíly ale zaznamenal i mezi pohlavími a různými věkovými skupinami – větší útrapy podle něj zažívaly fenky a starší psi. Naopak mladá zvířata se z napětí vylízala poměrně snadno. „Mezi největší stresové faktory, kterými se psi trápili, patřila přítomnost jiných zvířat, nemožnost chodit ven a samozřejmě ztráta všech dosavadních jistot,“ popisuje veterinář.

Výsledky svého druhého výzkumu, do kterého zapojil celkem 52 různých psů, publikoval ve vědeckém časopise Scientific Reports.


Zdroje: Utrecht University, magazín Scientific Reports.

Text: Veronika Rodriguez
Úvodní foto: Freepik