Skoro desetina psů je zamořená parazity, které už nelze zlikvidovat. Přestaly na ně působit léky
Přípravky na odčervení přestávají účinkovat. Třeba měchovci už odolají většině léků, které se na ně doposud používaly. Problém je i se škrkavkami. Důvodem je nadměrné či nesprávné podávání těchto medikamentů, tvrdí veterináři. Pokud se praxe nezmění, proti červům brzy nebude obrany.
Jakmile proniknou do těla, způsobí hostiteli nemalé utrpení: někteří červi začnou prorůstat do svalů, další okusují střeva. Jsou dokonce i takoví parazité, kvůli kterým může postiženému zvířeti puknout srdeční tepna či oslepnout oko.
O to naléhavěji zní varování veterinářů, podle kterých léky proti těmto červům přestávají působit. Paraziti jim bez problémů odolají a dál se v útrobách zvířete množí. Problémy se týkají především škrkavek a měchovců – tedy nejrozšířenějších červů vůbec.
Odolní škůdci
„Odolnost parazitů opravdu strmě roste. Například ještě před pěti lety jsme dokázali úspěšně vyléčit naprostou většinu psů, kteří byli napadeni měchovci. Dnes už to neplatí. Tito parazité v těle psů přežívají i po podání všech tří přípravků, které jsme doposud k léčbě používali,“ uvádí Pablo Jimenez Castro – parazitolog z americké University of Georgia.
Ukázaly to podle něj testy, do kterých se jeho tým pustil na přelomu tohoto roku. Veterináři při něm odebrali vzorky trusu od 219 chrtů a podrobili je analýze. „U čtyři z pěti vzorků jsme objevili vajíčka měchovců, a to i přesto, že byli tito psi krátce předtím léčeni jedním ze tří běžně používaných přípravků,“ přibližuje parazitolog.
Psí populace tak podle něj začíná být těmito červy zamořená. „Zatímco ještě v roce 2014 měly měchovce ve svých útrobách jen asi dvě procenta psů, o čtyři roky později už to bylo více než sedm procent psů,“ popisuje v odborném magazínu Science Direct. Opět platí, že šlo o mazlíčky přeléčené dostupnými medikamenty proti vnitřním parazitům.
Doporučujeme: Šanta kočky nejenom omámí a uklidní. Ochrání je taky před komáry, zjistili vědci
O rezistenci na některé přípravky hovoří i čeští odborníci. Například podle Evy Vernerové z Ústavu pro státní kontrolu veterinárních biopreparátů a léčiv přestává účinkovat látka pyrantel. Tedy medikament, který se doposud běžně používal k odčervení psů a koček napadených nejenom měchovci, ale i škrkavkami.
„Problémy jsou i s účinnou látkou ivermectin. Zatímco dřív tato sloučenina parazity spolehlivě ochromila, takže přestali přijímat živiny, dnes někteří bez problémů přežívají. V trusu napadených zvířat se dál objevují vajíčka,“ popsala další z příkladů veterinářka a specialistka na léčbu koní Dominika Švehlová.
Nadužívání škodí
Proč se to děje? Podle expertů je důvodem hlavně nadužívání nebo nesprávné užívání těchto medikamentů. „Řada chovatelů totiž praktikuje takzvané odčervování naslepo. Aniž by tušili, jestli je jejich zvíře vůbec nakažené, koupí si v lékárně antiparazitikum, a to pak psovi či kočce podají,“ popisuje chovatel psů plemene Cane Corso a současně ředitel táborské zoo Evžen Korec.
Jenomže pokud lidé zvířeti nabídnou nižší dávku, než je potřeba, parazit si na ni postupně navykne. Vybuduje si proti ní účinné zbraně a medikament přestane fungovat.
Doporučujeme: Chodí váš pes hodovat do kočičího záchodu? Pak byste měli zpozornět
Podle veterináře Jiřího Žáka jsou ale na vině i někteří kolegové zvěrolékaři. „Je pro ně jednodušší a pohodlnější dát pravidelně mazlíčkovi tabletu na odčervení, než sbírat a vyšetřovat jeho trus. Není to totiž zrovna činnost, kterou by kdokoliv dělal vysloveně rád,“ podotkl.
Správně by přitom měli veterináři každé zvíře před odčervením náležitě vyšetřit. Zjišťovat by přitom neměli jen to, jestli je mazlíček nakažený, ale také jaký konkrétní parazit jeho útroby osídlil. Podle toho by pak měli zvolit typ a dávku léčiva.
„Jedinou výjimku tvoří štěňata a koťata, u nichž se stále uznává pravidelné odčervovací schéma i bez opakovaného vyšetření trusu,“ dodal Jiří Žák. Riziko jejich nakažení je totiž příliš vysoké a organismus příliš zranitelný.
Doporučujeme: Zvířata jsou mistři v samoléčbě. Znají lék na parazity, bolavé klouby i jedy
Odborníci proto lidi nabádají k obezřetnosti. „Pokud si nejsou jistí, jak na tom mazlíček je, mohou nechat vzorky jeho trusu vyšetřit v některé ze specializovaných laboratoří,“ píše Evžen Korec v knize Jak prodloužit život vašeho psa.
Lidé mohou vzorky k vyšetření dokonce poslat poštou – samozřejmě v dobře uzavřeném obalu. „Analýzy dělá například Státní veterinární ústav nebo farmaceutická univerzita,“ uvádí pro příklad Evžen Korec.
Syrové maso přemrazte
Veterinář Jiří Žák by dokonce zrušil volný prodej léků na parazity ve zverimexech a lékárnách. „To je špatná praxe, která by se měla změnit,“ je přesvědčen. Lidé by podle něj měli chodit se svými začervenými mazlíčky výhradně k veterinářům.
Odborníci také lidem doporučují nekrmit své psy a kočky neupraveným syrovým masem. Každou porci by jim před vložením do misky měli alespoň přemrazit.
Škrkavky nebo měchovci totiž nepředstavují riziko jen pro samotné domácí mazlíčky. Napadnout mohou i člověka. Někteří dokonce velmi nepozorovaně. Třeba larvy měchovce dokážou do těla hostitele proniknout i přes kůži – například pokud člověk chodí venku bos.
Doporučujeme: Psí krmivo je plné bakterií odolných vůči antibiotikům. Hlavně to syrové, tvrdí veterináři
Měchovec je hlíst, který žije v tenkém střevě zvířete. Tam se dostane celkem komplikovanou cestou: larvy měchovce proniknou hned po vylíhnutí z vajíčka přes kůži hostitele do krevního řečiště, kterým pak putují do srdce a do plic. V plicích vyvolají podráždění a kašel. Spolu s kašlem se pak dostanou do dutiny ústní a odtud dál spolknutím do střeva.
Jakmile se ocitnou ve střevě, zakousnou se do jeho stěny a živí se vytékající krví. Tím, že se stěny okusují opakovaně, ji ale poškozují. Tím snižují přirozenou imunitu zvířete. Pes kvůli tomu může trpět záněty, které se špatně léčí. Paraziti současně připravují hostitele o velké množství krve. Napadení psi proto často trpí chudokrevností a rychle hubnou.
Zkuste si náš kvíz a zjistěte, co víte o parazitech:
Text: Veronika Rodriguez
Úvodní foto: Freepik