Elektronické obojky jsou pro psy traumatizující. Zakažme je, vyzývá europoslankyně
Zakažme elektronické obojky pro psy. Způsobují jim bolest a stres. S takovým návrhem přišla francouzská europoslankyně Aurélia Beigneuxová. Obojky by podle ní měly zmizet z celé Evropy, neměly by se tu ani vyrábět, ani prodávat nebo používat.
„Představte si, že jste malý neposedný prvňáček, který se učí počítat. Abyste si počty rychle osvojili, nasadí vám učitelé na krk elektronický obojek. Pokaždé, když uděláte chybu, obojek nepříjemně zapípá. Nebo do vás rovnou vpustí trochu proudu. Jak se asi budete cítit?“
Takto emotivními slovy zahájila boj proti šokovým obojkům francouzská europoslankyně Aurélia Beigneuxová. Použití těchto výcvikových pomůcek je podle ní neetické a nepřípustné. „Psům totiž mohou způsobit nejenom fyzickou bolest, ale i zbytečný stres a úzkost. Výsledkem takového výcviku jsou pak často jen poruchy chování, které už se jen velmi těžko napravují,“ vysvětluje.
Doporučujeme: Kousnout může i přátelský pes. Čeští lékaři řeší až 70 případů měsíčně
Z těchto důvodů už některé země tyto obojky zakázaly. Povolené nejsou například ve Švédsku, Norsku, Dánsku, Rakousku, Švýcarsku, Německu nebo Slovinsku.
Před dvěma lety je postavili mimo zákon i legislativci v Nizozemsku. Každému, kdo toto pravidlo poruší, tam hrozí tučná pokuta okolo dvaceti tisíc eur, nebo až tři roky vězení. „Použití šokových obojků totiž přináší zvířatům nepohodu a utrpení. Neexistují přitom žádné důkazy o tom, že by s nimi chovatelé při tréninku dosahovali lepších výsledků, než je tomu u jiných metod,“ vysvětlila zákaz nizozemská ministryně zemědělství, přírody a kvality potravin Carola Schoutenová.
Opřela se mimo jiné o výsledky studie, do které se pustil tým badatelů pod vedením profesora Jonathana Coopera z britské Lincolnovy univerzity. Ten skutečně zjistil, že jsou psi cvičení s pomocí šokových obojků úzkostní.
Doporučujeme: Klacky psům do tlamy nepatří. Aportování se může změnit v boj o život
„Psi s elektronickými obojky jsou na rozdíl od psů cvičených tradičními metodami velmi napjatí. Pětinu času mají navíc při tréninku ocas mezi nohama, což značí strach a úzkost,“ uvedli vědci, kteří do studie přizvali i zkušené trenéry nominované Mezinárodní asociací výrobců elektronických obojků (ECMA).
Lepších výsledků přitom psi s elektronickými obojky nedosahovali. Naopak. „Nejvíce se toho naučili takoví psi, které jejich cvičitelé motivovali odměnami,“ shrnul svůj několikaletý výzkum Jonathan Cooper. Pes, který dostane za splněný povel pohlazení či pamlsek, je zkrátka podle něj poslušnější a spokojenější .
Předběžné výsledky vědci publikoval už před osmi lety v odborném magazínu PLoS One, celou studii pak uveřejnili v roce 2020 v časopise Frontiers in Veterinary Science.
Doporučujeme: Pes pozná, že mu lžete. A přestane vás brát vážně
Podobně to vidí i šéfka Britské veterinární asociace (BVA) Daniella Dos Santosová. „Dokonce i když obojek vysílá jen slabé impulzy, může vyvolat silnou úzkostnou reakci,“ řekla britskému listu The Guardian. Místo poslušného psa se tak majitel nakonec potýká s nepředvídatelným zvířetem.
Ostatně elektronické obojky už se staly terčem kritiky i kvůli týrání lidí. Britský list The Sun přinesl před třemi lety děsivou zprávu, podle níž zatkla japonská policie pětačtyřicetiletého Takahiro Gota, který měl trestat své tři děti právě šokovými obojky pro psy. Chtěl je prý s jejich pomocí „lépe vychovat a ukáznit“.
Například když děti včas nesplnily své domácí úkoly, nebo když neuposlechly své rodiče, vyslal jejich otec do obojku impulz. V místě, kde měly obojky nasazené, jim pak zůstávaly popáleniny. Japonské úřady proto dvě dívky a jednoho chlapce rodičům odebraly.
Doporučujeme: Psi se budou běžně dožívat dvaceti let, říká Evžen Korec. Našel čtyři geny, které to zajistí
České ministerstvo zemědělství přesto o jakémkoliv zákazu elektronických obojků neuvažuje. Podle mluvčího rezortu Vojtěcha Bílého jsou moderní obojky od renomovaných výrobců ke zvířatům šetrné. Tvrdí to podle něj Ústřední komise pro ochranu zvířat, s jejímž stanoviskem se vedení rezortu ztotožňuje.
„Použití elektronických obojků v mnoha případech napomáhá nahradit některé tradiční metody výcviku psů, které mohou být ke zvířatům méně ohleduplné,“ napsal Zvířecím zprávám Vojtěch Bílý. Lidé by ale podle něj neměli používat takové výrobky, které nesplňují technické standardy mezinárodní asociace ECMA, nebo které si dokonce sestrojili sami doma.
Zkuste si náš kvíz pro pejskaře:
Zdroje: europoslankyně Aurélia Beigneuxová, Evropská komise, list NL Times, list El País, list The Guardian, odborný magazín PLoS One, web University of Lincoln, list The Sun, Ministerstvo zemědělství ČR.
Text: Veronika Rodriguez
Úvodní foto: Freepik