Stop všem výjimkám. Zvířata z Ukrajiny už smí do Česka znovu jenom s čipem

Konec všem výjimkám. Zvířata, která k nám míří z Ukrajiny, musí opět splňovat obvyklé náležitosti. Pod kůží musí mít čip a v cestovním pase razítko o platném očkování proti vzteklině. Majitelé rovněž musí úřadům předložit veterinární osvědčení. Oznámila to Státní veterinární správa. Nařízení podle ní platí od začátku tohoto měsíce a vztahuje se na všechny ukrajinské psy, kočky i fretky v zájmovém chovu.

Úřad se k tomuto kroku rozhodl proto, že už se situace s přílivem uprchlíků z Ukrajiny stabilizovala. „Znovu se tedy můžeme vrátit ke standardnímu režimu dovozových pravidel,“ avizoval mluvčí Státní veterinární správy Petr Vorlíček. Majitelé psů, koček i fretek se opět musí prokázat obvyklými dokumenty. Svá zvířata také musí podrobit sérologickému vyšetření na vzteklinu.


Doporučujeme: Rusové na Ukrajině střílejí psy. I kvůli masu, říká ochránce zvířat Bohdan Grygařík


Foto: Freepik

Státní veterinární správa přistoupila k rozvolnění pravidel na jaře loňského roku – poté, co se na Ukrajině rozhořel válečný konflikt. Rodinám, které před válkou prchaly, umožnila přijet do Česka i se svými domácími mazlíčky. Majitelé zvířat si mohli všechny náležitosti doplnit až tady.

Lidé mohli přivézt až pět zvířat

„Chápeme mimořádně těžkou situaci lidí, kteří kvůli probíhajícímu válečnému konfliktu na území Ukrajiny opouštějí svou zemi. Chápeme také, že si řada z nich s sebou chce vzít své domácí mazlíčky, k nimž má vztah a povinnost se o ně postarat,“ uvedl tehdy ředitel Státní veterinární správy Zbyněk Semerád. Uprchlíky se proto rozhodl zbytečnou administrativou nezatěžovat. Česko se tím podle něj připojilo k dalším evropským zemím, které už předtím podobný krok avizovaly.

Zbyněk Semerád dovolil ukrajinským uprchlíkům přicestovat až s pěti zvířaty. Ta se pak ale musela podrobit povinné desetidenní karanténě. Do 72 hodin je navíc musel vyšetřit český veterinář, který vyloučil, že mají vzteklinu. Pokud to bylo třeba, zvěrolékař mazlíčky také očipoval a naočkoval proti vzteklině. O všem samozřejmě vystavil doklad. 


Doporučujeme: Ukrajinské ministerstvo adoptovalo kočku, která přežila ruský útok v Borodjance


„K podobným krokům ale mohou členské státy Evropské unie přistoupit jen ve výjimečných situacích, jako je právě ozbrojený konflikt, politické nepokoje či přírodní katastrofa,“ podotýká mluvčí  Státní veterinární správy Petr Vorlíček. Na jaře loňského roku to skutečně všechny udělaly a promptně ukrajinské uprchlíky i s jejich mazlíčky přijaly. Nyní už ale část zemí od výjimky upouští. „Například sousední Slovensko se k normálu vrátilo 21. prosince 2022,“ uvedl Vorlíček. 

Za dobu, co rozvolnění pravidel platilo, sem podle něj přicestovalo se svými majiteli přes dva tisíce mazlíčků. Tedy psů, koček a fretek.Zdroj: Státní veterinární správa

Text: Veronika Rodriguez
Úvodní foto: Freepik