Tyran zvířat ublíží i dítěti. Každé podezření na týrání proto hlaste, nabádá veterináře jejich asociace

Tyrani, kteří ubližují psům a kočkám, se často mění i v agresory na lidi. Týrání zvířat proto bývá ukazatelem dalšího domácího násilí na ženách a dětech. Jakékoliv podezření na špatné zacházení proto hlaste úřadům, nabádá Světová asociace veterinárních lékařů malých zvířat (WSAVA).

Strašně jsem se ho bála, vzpomíná na svého bývalého přítele sedmačtyřicetiletá Lucie z Prahy. Muž měl totiž násilnické sklony. Projevovaly se postupně: nejprve topil kočky, potom ukopal k smrti psa. Nakonec začal vyhrožovat i jí. „Rok jsem se před ním musela skrývat. Neustále mě atakovat a vyhrožoval, že ublíží mně i mojí mámě,“ říká Lucie. Dnes žije v zahraničí.

Jde o typický případ, reagují sociologové i psychiatři. Zkušenost, že agresor nejprve napadne zvíře, než začne ubližovat lidem, je podle nich velmi častá. „Týrání zvířat má ve svém životopise dokonce polovina násilných sexuálních zločinců a čtvrtina pedofilů, kteří sedí či seděli ve věznicích,“ potvrzuje sociolog Arnold Arluke z Northeastern University v Bostonu.

Situaci navíc v posledním roce zhoršila pandemie a s ní související karanténní opatření, během kterých museli být lidé zavření dlouhé dny doma. Ukazuje to program VioPet, který loni spustila španělská vláda. Snaží se v rámci něj pomáhat lidským i zvířecím obětem domácího násilí.


Doporučujeme: Video ukazuje bití a vláčení zvířat. Pro týrání nejsou důkazy, uvedly přesto úřady


Foto: Freepik

„Po roce fungování, kdy odborníci pomohli asi 300 týraným ženám, se ukazuje následující: zhruba 80 procentům z nich agresor vyhrožoval, že zabije jejich zvíře, pokud případ nahlásí úřadům nebo pokud odejdou z domova,“ shrnuje výsledky španělská ministryně pro rovnost Irene Montero. Asi 59 procent žen kvůli těmto výhrůžkám svůj odchod od násilníka skutečně odložilo.

Podobní zkušenosti mají i děti. „Asi 63 procent týraných nezletilých osob uvedlo, že agresor bil i jejich domácího mazlíčka,“ dodala Irene Montero.

Hlásit všechna podezření

Světová asociace veterinárních lékařů malých zvířat (WSAVA) proto připomíná, že by měli být veterináři vůči týrání zvířat ostražití. „Měli by jakékoliv podezření na týrání hlásit. Kromě toho, že pomohou samotnému zvířeti, totiž mohou poukázat i na možné zneužívání dalších členů domácnosti – tedy žen, dětí nebo seniorů,“ uvádí na svém webu WSAVA.

Stejnou myšlenku prosazují i mezinárodní organizace, jako je třeba American Human Association. „Domácí násilí se často děje naprosto skrytě. Je velmi těžké ho podchytit. Na povrch vyplave jen zlomek případů, pomyslný vrcholek ledovce. Týrání zvířat tak může sloužit jako varovné znamení dalšího zneužívání rodinných členů. Může působit preventivně,“ uvádí zpráva zmíněné asociace.

 

Text: Veronika Rodriguez
Úvodní foto: Freepik