Video: Zoufalý orangutan zaútočil na bagr, aby ochránil svůj domov

Orangutani na ostrově Borneo vymírají. Za posledních dvacet let jich z ostrova zmizelo téměř sto tisíc. Ti, co zbývají, hladovějí. Může ta to kácení původních pralesů a vysazování plantáží s olejovými palmami.

Záběry, které trhají srdce: zoufalý orangutan se na nich vrhá přímo proti lžíci bagru, aby bránil svůj milovaný domov. Respektive to poslední, co z něj ještě zbylo. Pak skáče ze stromu dolů a prchá se ukrýt do zpustošené krajiny.

Video, které zveřejnila organizace International Animal Rescue (IAR), ukazuje vážnost situace na Borneu. „Je kritická. Opravdu nám dochází čas,“ apelují ochránci přírody a dodávají: „Takové scény jsou bohužel v Indonésii stále častější.“

Populace orangutanů kvůli tomu vymírá. Jen za poslední půlstoletí se scvrkla sotva na polovinu – ve volné přírodě už zbývá jen asi padesát tisíc těchto primátů. Ti navíc hladoví a trpí.


Doporučujeme: Video: Orangutan se chechtá trikům. Smát se dokáže i dalších 65 druhů zvířat


Foto: Bernard Dupont / Wikimedia Commons / CC-2.0

To potvrzuje i poslední zpráva biologů z Rutgersovy univerzity, kterou v půlce května zveřejnil magazín Stientific Reports. Také podle ní se Borneo se změnilo. „Můžete po něm putovat celé hodiny a nevidíte nic jiného než zpustošenou krajinu nebo plantáže. Většinu přirozených deštných pralesů už lidé vykáceli a nahradili je olejnými palmami,“ uvádí primatoložka a spoluautorka textu Erin Vogelová.

To má samozřejmě obrovský dopad na zvířata. „Spolu s přirozeným porostem totiž ubývá i ovoce, kterým se orangutani živí. Opice se sice snaží nedostatek plodů nahradit žvýkáním větví a listů, to ale jejich potřeby neuspokojí. Tělu se nedostává potřebných živin a hladoví,“ dodává žena.

Tělo se požírá zevnitř

Ukázaly to podle ní testy, kterým biologové podrobili moč divoce žijících orangutanů. Rozbor této tekutiny potvrdil, že zvířata skutečně trpí dlouhodobou těžkou podvýživou. Nemají žádné tukové zásoby a energii k přežití musejí získávat přímo z svalové tkáně. „Jinak řečeno: jejich tělo se začíná požírat zevnitř. Orangutanům ubývá svalová hmota a chřadnou,“ popisuje bioložka.

To je podle Erin Vogelové jasný důkaz toho, že orangutanům skutečně chybí životní prostor dostatečně velký k tomu, aby se dokázali uživit. 


Doporučujeme: Žraloci vymírají. Počet některých druhů se za padesát let scvrkl na pětinu


Jediným řešením je podle ní nové zalesňování krajiny. S tím souhlasí i její kolegyně Caitlin O´Connelová. „Na Borneo je třeba vrátit původní lesy,“ říká. Mezitím by měly místní úřady zvážit alespoň to, že pro orangutany vysadí ovocné stromy ve speciálních záhonech či hájích okolo zemědělských ploch. „Tyto záhony a další zbytky lesů by navíc měli lidé propojit závěsnými lanovými mosty, po kterých by se mohli orangutani přemisťovat,“ dodává.

Hladovým zvířatům totiž jinak nezbývá, než chodit na ovoce místním farmářům. Jenomže to pro většinu z nich končí tragicky. Zemědělci si totiž svá pole chrání a nechtěné návštěvníky zabíjejí.

Ochránci přírody nabádají ke spolupráci i samotné spotřebitele. Žádají je o omezení palmového oleje. „Pěstování palmového oleje, který je jeden z nejvíce používaných v potravinářském průmyslu, je známou hrozbou pro životní prostředí právě kvůli kácení lesů. Je přitom jen na zákaznících, aby zatlačili na společnosti a donutili je přejít na ekologičtější strategie,“ vysvětlila apel Emma Kellerová ze Světového fondu na ochranu přírody televizní stanici BBC.

Podívejte se, jak zoufalý orangutan bojuje o svůj domov:

Text: Veronika Rodriguez
Úvodní foto: Bernard Dupont / Wikimedia Commons / CC 2.0
Video: International Animal Rescue (IAR)