Želva zastavila provoz letiště. Udělala si promenádu z místní ranveje
Váží jenom dvě kila a měří okolo 30 centimetrů. Přesto se tato želva dokázala dostat do hlavních zpráv televizních stanic z celého světa. Připletla se totiž na ranvej mezinárodního letiště Narita v Japonsku. A ochromila jeho provoz.
„Na dráze je želva!“ ozvalo se minulý pátek v 11:30 hodin místního času z pilotní kabiny jednoho ze startujících letadel. Stroj poté musel zastavit.
Na ranveji se okamžitě vyrojilo několik techniků a začali plaza lovit. Podařilo se jim to až po dvanácti minutách. Jakmile byla želva lapená, odnesli ji zaměstnanci do bezpečí.
Želva, která se na ranvej zatoulala ze sto metrů vzdálené retenční nádrže, ale mezitím ochromila provoz letiště. Zpozdilo se kvůli ní pět dalších letů. Jedním z nich byl i dvoupatrový letoun All Nippon Airways, který mířil na jih země do města Naha.
Doporučujeme: Dravé exotické želvy se brzy rozmnoží i v českých rybnících. Nahrává tomu teplé počasí
Nikdo z cestujících se ale nezlobil. Naopak, považovali to za dobré znamení.
Postižený Airbus A380 je totiž určený výhradně na cesty na Havaj a zpět a jeho pravidelné lety přerušila pandemie. V den, kdy se na ranvej připletla želva, chtěl uskutečnit svou první cestu po dlouhých měsících – měl to být vyhlídkový let do Naha. Na oslavu nového provozu měl svůj trup ozdobený kresbou zelené mořské želvy.
„Želvy jsou na Havaji velmi ctěné a chráněné, přinášejí lidem štěstí. Věříme proto, že si želva přišla letadlo prohlédnout a popřát mu světlou budoucnost,“ uvedla podle japonské televize NHK letuška společnosti Hawaiian.
Nepůvodní druh
Želva nádherná, která zastavila provoz letiště, obvykle v japonských rybnících nežije. Je to invazivní druh, který sem připutoval ze střední a jižní Ameriky.
V retenční nádrži u letiště se pravděpodobně ocitla tak, že utekla nějakému nepozornému chovateli. Nebo ji tam někdo sám vypustil.
Želvu proto zaměstnanci pravděpodobně zpátky do volné přírody nevrátí. Budou jí muset najít jiný bezpečný domov.
Doporučujeme: Šťastná želví rodina. Podívejte se, jak želva klade vajíčka
Nepůvodní vodní želvy se vyskytují i v české přírodě. A nebývale se jim tu daří. Třeba podle Oldřicha Kopeckého z katedry zoologie a rybářství na České zemědělské univerzitě v Praze se v tuzemských řekách a rybnících zabydlelo dokonce několik druhů. „Kromě želvy nádherné byl zaznamenám i výskyt kajmanky dravé nebo želvy rodů Graptemys, Pseudemys a Pelodiscus,“ vyjmenoval vědec. Míst, kde lze tyto plazy zahlédnout, je podle něj kolem dvou set.
Většinou jde o vodní plochy v okolí větších měst, jako jsou Praha, Brno, Ostrava nebo Pardubice. „Právě ve velkých městech totiž žije největší počet lidí odtržených od přírody, a tím i nejvíce chovatelů. Jsou ale mezi nimi i tací, kteří nakonec zvíře vypustí do volné přírody,“ říká.
Invazivní druhy jsou přitom podle něj problém. „Třeba želva nádherná je extrémně žravý druh, který ohrožuje všechny místní obojživelníky, několik druhů drobnějších ryb nebo u vody hnízdící ptáky. Těm vybírá hnízda,“ vysvětluje odborník. Pokud tedy člověk takovou želvu zahlédne, měl by podat zprávu Agentuře ochrany přírody a krajiny České republiky, případně ji odchytit a donést do záchranné stanice volně žijících živočichů.
Text: Veronika Rodriguez
Úvodní foto je ilustrační. Zdroj: Pixabay