Želvy se nevyhřívají jen ve dne. Na březích řek pózují i za svitu měsíce. Klidně i celé hodiny
Vědci přišli s překvapivým zjištěním: sladkovodní želvy se nevyhřívají jen ve dne. Některé druhy si na břehu řeky rády zapózují i za svitu měsíce. Z vody je to láká hlavně tehdy, když je noc jasná a měsíc velký.
Vodní želvy zbožňují „opalování“. Když se udělá hezky, vyškrábou se na vyhřátý balvan a ztuhnou. Spokojeně mžourají do slunce, suší si citlivou kůži a vstřebávají ultrafialové záření. Ochrání se tak od plísně a parazitů, kromě toho nasají dostatek vitamínu D3 nezbytného pro zpracování vápníku a správný vývin kostí a krunýře.
Jenomže nyní si vědci všimli, že želvy nevylézají z vody jen ve dne. Rády se „vykoupou“ i v měsíčním světle. Jedná se konkrétně o třináct druhů sladkovodních želv ze sedmi čeledí, mezi které patří třeba dlouhokrčka široká, želva středoamerická nebo klapavka štírovitá. Některé z nich se této kratochvíli oddávají dokonce déle než slunění.
Doporučujeme: České rybníky obydlely želvy z Ameriky. Už snesly i první vajíčka
„Noční pózování jsme pozorovali u mnoha druhů a na mnoha místech, vždy to ale byly želvy v tropech či subtropech. V jiných zeměpisných pásmech se nic takového neděje. Domníváme se proto, že v tomto chování hraje roli teplota zevního prostředí a snaha těchto plazů se s ní vypořádat,“ uvedl jeden z autorů objevu Donald McKnight, který působí na australské La Trobe University. Voda v řece podle něj může být například příliš vyhřátá, zvíře se proto potřebuje zchladit. Vysvětlením ale může být i to, že želvě denní slunění nestačilo a chce si protiplísňovou kúru prodloužit i v noci.
Vědci si nočního pózování želv na kamenech a kládách všimli už v minulosti. Teprve studie, kterou minulý týden zveřejnil magazín Global Ecology and Conservation, ale odhalila četnost a důležitost tohoto chování.
Vědci želvy sledovali celoročně, a to na pětadvaceti místech v Austrálii, Belize, Německu, Indii, Seychelách, Senegalu, Trinidadu a Tobagu, Spojených státech a Jižní Africe. Pozorováním a pátráním strávili 25 273 hodin a shromáždili při něm 873 111 fotografií. Získali díky tomu podrobné údaje o 29 druzích sladkovodních želv ze sedmi čeledí. Noční „vyhřívání“ nakonec zdokumentovali u 13 druhů ze šest čeledí.
Doporučujeme: Želvy obrovské chladnokrevně loví a pojídají ptáky. Vědci to zachytili na videu
Jak to vypadá, kdy se želva sluní?
Zdroje: magazín Global Ecology and Conservation, La Trobe University.
Text: Veronika Rodriguez
Úvodní foto: Donald McKnight, La Trobe University