Nevozte sem živelně zvířata z Ukrajiny, vyzývají veterináři české spolky. Zavlečete sem vzteklinu
Českým veterinářům se nelíbí, že se k nám dostávají zvířata neznámého původu z Ukrajiny. Mohou sem totiž zavléci nebezpečné choroby. Jakékoliv další přesuny takových zvířat proto chtějí přísně trestat.
„V souvislosti s aktuální výjimečnou situací na Ukrajině jsme zaznamenali snahu některých jednotlivců a organizací přemísťovat do Česka psy neznámého původu a nákazového stavu,“ uvedl ředitel Státní veterinární správy Zbyněk Semerád.
Spolky to sice dělají v dobrém úmyslu, Česku se to ale podle něj může vymstít. Zvířata totiž mohou trpět nebezpečnými chorobami – především vzteklinou, ptačí chřipkou, tuberkulózou nebo prasečím africkým morem. „Podobnou aktivitu proto nedoporučujeme a zakazujeme,“ dodal.
Pokud budou chtít lidé přesto jakékoliv zvíře dovézt, musejí nejprve požádat veterinární správu o povolení. Musejí také splnit přísné podmínky, které mu dozorové orgány předepíšou. „Je to nutné pro ochranu zdraví zvířat i lidí,“ vysvětlil Zbyněk Semerád.
Doporučujeme: Ukrajinské útulky jsou pod palbou, v jednom z nich zastřelili provozovatele
Třeba vzteklina je totiž podle něj na Ukrajině běžná: veterináři tam zaznamenají i několik set případů ročně. „Jen podle posledního hlášení pro Světovou organizaci pro zdraví zvířat (OIE) tam v prvním pololetí loňského roku veterináři odhalili více než 300 ohnisek vztekliny,“ přidává konkrétní čísla i mluvčí veterinární správy Petr Vorlíček. Ve 135 případech šlo podle něj o kočky a ve 113 případech o psy.
Toto onemocnění je přitom smrtelné a přenosné i na člověka. „Nejčastěji ho roznášejí masožravá zvířata, jako jsou právě psi, kočky, lišky či vlci,“ pokračuje Petr Vorlíček. Nakazit se ale může i skot.
Tučná pokuta
Česko je naopak podle něj vztekliny prosté, a to už od roku 2004. Jakékoliv porušení tohoto nařízení chce proto úřad přísně trestat: jednotlivcům může vyměřit až stotisícovou pokutu, spolkům a podnikatelům dokonce dvoumilionovou.
„Česko rozhodně není jediné, které k podobným opatřením přistupuje. Už dříve dovoz zvířat neznámého původu zakázalo třeba Španělsko, Francie, Portugalsko, Dánsko, Švédsko, Finsko, Litva, Slovinsko, Německo nebo Lucembursko,“ doplnil Zbyněk Semerád.
Doporučujeme: Česko pomůže uprchlíkům z Ukrajiny. Mohou přijet i se svými mazlíčky
Tento zákaz se ale nevztahuje na domácí mazlíčky, kteří doprovázejí své majitele prchající do Česka před válkou. Těm naopak udělila Státní veterinární správa výjimku: nepožaduje po nich ani obvyklé označení mikročipem, ani sérologické vyšetření na protilátky proti vzteklině. Majitelé zvířat si všechno mohou doplnit až tady.
„Chápeme mimořádně těžkou situaci lidí, kteří kvůli probíhajícímu válečnému konfliktu na území Ukrajiny opouštějí svou zemi. Chápeme také, že si řada z nich s sebou chce vzít své domácí mazlíčky, k nimž má vztah a povinnost se o ně postarat,“ vysvětlil už na konci února Zbyněk Semerád.
I pro psy, kočky a fretky, které si sem uprchlíci přivezou, ale určitá pravidla platí: musí se podrobit povinné desetidenní karanténě a do 72 hodin je musí vyšetřit i český veterinář. Ten vyloučí, že mají vzteklinu. Zvíře proti ní také naočkuje. „Pokud zvíře nemá mikročip, český veterinář je rovněž označí a vystaví jim doklad,“ přiblížil postup šéf veterinární správy.
Zdroje: Státní veterinární správa
Text: Veronika Rodriguez
Úvodní foto: Ministerstvo vnitra Ukrajiny / CC-4.0
Zdroje dalších fotografií – viz jednotlivé snímky