Kam mizí ohrožení žraloci? I do psích a kočičích konzerv, zjistili vědci
Vědci přišli se znepokojivým zjištěním: konzervy pro domácí mazlíčky jsou plné ohrožených žraloků. Etikety výrobků přitom nic takového nepřiznávají. Odhalila to podrobná analýza vzorků, které vědci odebrali ze 45 různých krmiv prodávaných pod 16 světovými značkami.
„Tohle je důležitá zpráva pro všechny majitele psů a koček. Dávejte si velký pozor na to, co říká etiketa konzervy, kterou kupujete svým mazlíčkům,“ nabádá mořský biolog Ben Wainwright z Národní univerzity v Singapuru a pokračuje: „Pokud je na ní uvedeno jen vágní označení »ryby«, nikoliv jejich konkrétní druh, krmivo může obsahovat žraloka. A to dokonce ohroženého.“
Ukázala to podle něj analýza, kterou jeho tým provedl u 144 vzorků odebraných ze 45 různých krmiv. Šlo o konzervy prodávané pod 16 světovými značkami. Výrobky sice vědci pořídili v Singapuru, většina těchto značek je ale k dostání i na pultech kdekoliv jinde na světě.
„S překvapením jsme zjistili, že žraločí DNA byla až v 31 procent těchto krmiv,“ pokračuje Ben Wainwright. Často šlo přitom o takové druhy žraloků, které jsou podle Mezinárodní unie pro ochranu přírody (IUCN) zranitelné, nebo dokonce ohrožené. Jako například žralok písečný.
Doporučujeme: Otec nebyl potřeba. Žraločí „panna“ počala mládě i bez sexu
„Vůbec nejčastěji jsme v konzervách zaznamenali žraloka modrého, ten se nám ve vzorcích objevil dokonce sedmkrát,“ přibližuje dál svá zjištění. Vysvětlení je podle něj jednoduché: žraloci modří jsou často lovení kvůli svým ploutvím, ze kterých se v jihovýchodní Asii připravuje oblíbená polévka. „Nechtěná těla se pak zřejmě jatečně zpracují do krmiva pro psy a kočky,“ uvádí Ben Wainwright.
Druhým nejčastějším druhem, který končívá v psí či kočičí konzervě, je zranitelný žralok hedvábný. Následuje žralok bílý. „Celkem jsme ale identifikovali devět různých druhů žraloků,“ doplnil vědec.
Výrobce mlží
Na etiketách plechovek se ale nic takového neříká. Stojí na nich jen vágní upozornění, že „výrobek obsahuje ryby“ nebo „oceánské ryby“. To, že se za ním skrývá zranitelné či ohrožené zvířete, se zákazník nedozví.
Složení psích a kočičích konzerv se navíc nikde příliš nekontroluje. „Tato praxe totiž bohužel není nezákonná,“ podotýká vědec.
Doporučujeme: Žraloci vymírají. Počet některých druhů se za padesát let scvrkl na pětinu
Rozpoznat jednotlivé ingredience psí večeře navíc vůbec není jednoduché. I singapurští vědci museli sáhnout po speciální metodě, při které se zkoumá jen velmi krátký úsek DNA. „Krmivo pro domácí mazlíčky je totiž důkladně tepelně ošetřené. Vaří se, aby se zničily veškeré bakterie a plísně a zvýšila se jeho bezpečnost a trvanlivost,“ popisuje další autor studie Ian French. DNA obsažených zvířat je tak podle něj poškozená. Malý fragment původního genu ale stále analyzovat lze.
Zjištění by podle vědců mělo zajímat všechny chovatele psů a koček, kterým není jedno životní prostředí. „Možná budou znepokojeni tím, že nevědomky přispívají k neudržitelným praktikám rybolovu, kvůli kterým se jen za posledních 50 let snížila populace žraloků o 70 procent. A budou žádat vysvětlení od výrobců,“ uzavřel Ian French.
Vědci svá zjištění publikovali začátkem března v magazínu Frontiers in Marine Science. Kompletní seznam značek a výsledků pak zveřejnili zde.
Zkuste si náš kvíz:
Zdroje: magazín Frontiers in Marine Science.
Text: Veronika Rodriguez
Úvodní foto: Albert kok / Wikimedia Commons / CC-3.0