Zakažte ohňostroje, požadují vědci. Zabíjí totiž zvířata a jsou vysoce karcinogenní
Zakažte petardy a rakety, požadují vědci. Kromě toho, že kvůli nim každoročně zahynou tisíce domácích i divokých zvířat, jsou totiž nebezpečné i lidskému zdraví: do ovzduší se kvůli nim uvolňují toxické látky. Některé z nich mohou být podle badatelů z Akademie věd České republiky dokonce karcinogenní.
Opakuje se to každý rok: veterináři po silvestrovských oslavách ošetří tisíce zraněných zvířat. Platí to po celé Evropě. „Vzpomínám si třeba na psa, který běžel pro hozenou petardu a ta mu pak vybuchla v tlamě. Nebo na kočku, která se celá vyděšená vrhla pod auto,“ popisuje právnička Cristina Bécares Mendiola z Komise pro ochranu zvířat při Advokátní komoře v Barceloně.
Další mazlíčky sužuje neklid, poruchy spánku nebo nekontrolované slinění a močení. „Vybavuju si dokonce i případ psa, kterému selhalo z úleku srdce,“ říká expertka.
Nejde ale jen o domácí mazlíčky. Smrtelná zranění často utrpí i volně žijící zvířata. V minulých letech zůstaly po novoročních oslavách například stovky mrtvých špačků kolem hlavního nádraží v Římě. „Vyděsil je rámus od zábavní pyrotechniky, kterou lidé i přes přísný zákaz odpalovali z teras a balkonů. Vyplašení ptáci naráželi do oken domů, výkladních skříní nebo do drátů elektrického vedení a padali na zem,“ popsal další silvestrovskou událost Massimo Comparotto – ředitel spolku na ochranu zvířat Oipa.
Doporučujeme: Kočka se přiotrávila sopečnými plyny. Voják jí dal umělé dýchání a masáž srdce
A to není všechno. Spolu s ohňostroji se navíc do ovzduší uvolňuje obrovské množství vysoce toxických látek, které jsou nebezpečné pro člověka i pro životní prostředí. Badatelé z Akademie věd České republiky (AV ČR) nyní dokonce spočítali, jak moc.
Ročně se podle nich do ovzduší dostane 12,5 tuny hořčíku, 0,8 tuny titanu, 1,2 tuny rubidia, 10,5 tuny barya, tuna stroncia a 0,5 tuny mědi. Za nepříznivé povětrnostní situace se navíc během třičtvrtěhodinových ohňostrojů znásobí jeho přítomnost v ovzduší 580krát.
Fabrika s takovým „výkonem“
už by nestála
„Kdyby takové množství nebezpečných látek vypouštěl průmyslový podnik, čelil by soudnímu řízení a uzavření. Při ohňostroji přitom lidé tento podivný mix jedů a karcinogenních látek přímo vdechují,“ uvedl chemik Petr Klusoň z Ústavu chemických procesů AV ČR.
Zvýšené hodnoty v ovzduší navíc vědci zaznamenávají i několik dní po ohňostrojích. Podle ředitele Ústavu pro hydrodynamiku AV ČR Martina Pivokonského se toxické látky zároveň dostávají do vody a půdy i do potravních řetězců. „Lidé přitom o této skutečnosti nejsou dostatečně informováni, nebo ji podceňují,“ uvedli badatelé v tiskové zprávě.
Doporučujeme: Přibývá otrav hypnotiky či vitamínem D3. Na kapačkách končí desítky mazlíčků
Ještě větší problém jsou podle vědců petardy a rakety z nelegálního prodeje. Taková pyrotechnika totiž obsahuje i látky, které nejsou v Evropské unii vůbec povolené. Například olovo.
„Zvýšení u olova v ovzduší při ohňostroji bývá až šedesátinásobné oproti běžnému stavu. Tato skutečnost ukazuje právě na velký podíl nelegální pyrotechniky na evropském ohňostrojovém trhu,“ tvrdí Martin Pivokonský. Při odpalování jsou lidé vystaveni i vysokým hodnotám karcinogenního antimonu nebo sloučeninám thallia, které patří mezi komplexní jedy. Všeobecně známá je i vysoká toxicita sloučenin arsenu, rovněž v hojné míře zastoupených v ohňostrojích.
Zplodiny nikdo nesleduje
Odpovídající monitoring přitom chybí, a to v Česku i celé Evropské unii. Tato problematika se podceňuje i globálně. „Navíc běžný spoluobčan vzhledem k naprosté absenci osvětové činnosti ani netuší, jak rizikovou činnost provozuje, případně jak nebezpečným směsím sloučenin jsou on a jeho blízcí, často malé děti, vystaveni,“ doplňuje Martin Pivokonský.
Vědci proto bez nadsázky doporučují, aby se uvažovalo o zákazu, nebo alespoň zásadním omezení zábavní pyrotechniky. „V současné době už totiž existují alternativy založené na odlišných technologiích, například světelná show či hologramy,“ připomínají.
Doporučujeme: Tyran zvířat ublíží i dítěti. Každé podezření na týrání proto hlaste
Totéž požadují i veterináři. Současně navrhují: tvrdě trestejme všechny delikty, při nichž lidé zraní s použitím pyrotechniky zvíře. „To se dnes neděje, většina těchto případů zůstane bez postihu. Lidé je berou jako vedlejší produkt silvestrovských oslav. Často se ani nesnaží dohledat pachatele,“ uvádí Cristina Bécares Mendiola.
Ublížení zvířeti by se přitom mělo podle ní chápat jako týrání zvířat. „Pokud by se něco takového stalo za jiných okolností, určitě bychom to tak posuzovali. Nevidím tedy důvod, proč by mělo mít utrpení zvířat během silvestrovských oslav jinou váhu,“ říká.
Na použití pyrotechniky by se podle ní mohlo dokonce nahlížet jako na přitěžující okolnost. „Pachatel totiž moc dobře ví, že manipuluje se zvlášť nebezpečnými předměty, které mohou poškodit zdraví zvířete,“ pokračuje. Článek, ve kterém se nad týráním zvířat při ohňostrojích zamýšlí, publikovala na webu španělské advokátní komory.
Zdroje: Komise pro ochranu zvířat při Advokátní komoře v Barceloně, AV ČR, španělská advokátní komora.
Text: Veronika Rodriguez
Úvodní foto: iStock